FestivalyFilm

Jeden svět připomíná, co nás nejvíc trápí

On-line přehlídka dokumentárních filmů o lidských právech startuje už v pondělí 10. května a to desetidenním cyklem živých debat streamovaných na sociálních sítích. Od 20. května pak festival naváže sto a jedním filmem, které budou k vidění na platformě Jeden svět online.


Festival nabídne živé debaty se zahraničními hosty

Celý festival bude 10. května v 19 hodin zahájen už tradičním předáním lidskoprávní ceny Homo Homini, která v letošním roce náleží běloruské organizaci Vjasna. Následuje premiéra snímku Kuráž zachycující nedávné demonstrace v běloruském Minsku proti autoritářskému prezidentovi Lukašenkovi. Po filmu se ještě těšte na diskuzi s režisérem Aliakseiem Paluyanem, běloruským hercem a aktivistou Kyrilem Mashekou, koordinátorkou lidskoprávního centra Vjasna Natalií Satsunkevich a bývalým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem.


Dokumenty, které si nenechte ujít

Studio Jeden svět bude vysílat ve třech blocích, ranním, dopoledním a večerním, vždy čtyři debaty denně. A jaké dokumenty by vám neměly uniknout? Určitě si nenechte ujít dokument Moje tělo, sledující život dívky s tělesným postižením, která pod vedením sexuálního asistenta poznává své tělo. Dalším zajímavým snímkem je Ponor o otužilkyni a potapěčce Kiki Bosch. Dokument Hořká chuť lásky zase vypráví o starších cestujících, kteří se vydávají na plavbu lodí, aby se smířili s minulostí a našli své místo ve světě. Za vidění stojí i časosběrný snímek Manželství, který pozoruje vztah Zdenky a jejího pákistánského přítele Tobiáše. Dokument Tenkrát ve Venezuele nadchne všechny, kdo bojují za čistší životní prostředí a zajímá je, jak je na tom komunita obyvatel žijící ve dříve prosperující vesnici na jezeře Maracaibo. Zapáleny do psaní zase sleduje život žen v jedné indické redakci, které hájí lidská práva.


Cyklus živých debat potrvá až do středy 19. května. Zakončen bude vyhlášením oceněných filmů a to během ceremoniálu, který odstartuje 19. května ve 20:30. Od čtvrtka 20. května do neděle 6. června budou všechny filmy ke zhlédnutí on-line na Jeden svět online.

Více se o festivalu, jeho programu a vstupenkách dozvíte ZDE.


Foto: Jeden svět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM