FilmPozvánky

Ji.hlava odstartovala. Dokumenty můžete sledovat online

Doba už je taková, že co není na internetu, není vůbec. Divadla, kina, galerie i muzea jsou zavřená, ale umělci i pořadatelé se začínají koronavirové pandemii přizpůsobovat. Stejně tak tomu je i v případě Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.


Festival nabídne dvě stě sedmdesát filmů

Ji.hlava zahájila letošní 24. ročník v úterý 27. října snímkem Nová šichta Jindřicha Andrše o hornících, kteří zůstali ze dne na den bez práce. Během třinácti dní festival představí na dvě stě sedmdesát dokumentárních filmů. A protože jde o plnohodnotný ročník, pořadatelé každý den uvedou nejen nové snímky, ale také chystají diskuzi s tvůrci filmů, aktuální a nepřetržitý informační servis i program pro děti. Streamovat se bude z jihlavského Majáku, který je umístěn na jihlavském Masarykově náměstí.


To nejlepší z festivalu

A co si rozhodně nesmíte nechat ujít? Za mě je to čínský dokument Jeden říká ne, který režíroval Dayong Zhao. Ve svém snímku zachycuje příběhy osob a rodin, které přišly o svůj domov kvůli neustálé a rychlerostoucí expanzi čínských měst. Na místě, kde dlouhá léta žily, se staví nové domy a kanceláře. Devolopeři napojení na vládu často s obyvateli zacházejí hůře než se zvířaty. Když je to nutné, neváhají je zranit ani jim vyhrožovat smrtí, jen aby zbourali dům a postavili zde nový. A policie to toleruje. Jenže i původní obyvatelé se brání a jsou ochotni za svůj domov položit život. Doporučuji nevynechat ani první ukázky z chystaného dokumentu o Milanu Kunderovi.

MFDF Ji.hlava proběhne od úterý 27. 10. do neděle 8. 11. Akreditace na celý festival stojí 350 korun, můžete však nějakou tu korunu přihodit a podpořit tak filmy i jejich tvůrce.


Více informací o festivalu najdete ZDE.


Foto: MFDF Ji.hlava

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM