FilmPozvánkyRecenze

Med a skate aneb filmové dokumenty, které musíte vidět

V době karantény jsme jistě každý dělali něco, co většinou, možná nikdy „za běžného provozu“ neděláme. Někdo začal vařit, jiný cvičit a někdo zase koukat na dokumenty o včelařích a skejťácích.


Země medu

Snímek, který sklidil uznání napříč filmovými festivaly po celém světě, máme možnost zhlédnout i tady v Česku. A buďme za to vděční, protože jde o dokument, který v nás zanechá mnoho dojmů. Dokonce si troufám tvrdit, že na něj nikdy nezapomenete.

Odehrává se v Severní Makedonii a hlavní postavou je pětapadesátiletá včelařka Atidža, která žije ve skromném příbytku se svou vážně nemocnou matkou. Její hlavní obživou je právě chov včel. Med pak prodává ve městě na trhu a protože je svou kvalitou vyhlášený, lidé jsou za něj ochotni utratit slušné peníze.

Problém nastává tehdy, když se do domu poblíž toho Atidžina nastěhuje početná rodina, která v chovu včel taktéž vidí velký potenciál. Od Atidži muž, který rodinu živí, rád přijímají dobré rady, ale když přijde na věc, neváhá pořádně zaškodit, jen když z toho má prospěch.


Dokumentární snímek natočila dvojice autorů Tamara Kotevska a Ljubomir Stefanov, kterým se podařilo zachytit nejen krásy fascinující makedonské přírody a drsný život v horách, ale také s humorem vyváženým potřebným pragmatismem odvyprávět příběh, který nás snadno vtáhne, a to i přesto, že nás problematika včelarství možná nikdy nezajímala.


King Skate

Už od sedmdesátých let se v Československu začal rozvíjet sport, který sice nadchnul jen hrstku lidí, avšak fanoušci mezi středoškoláky a žáky základních škol začali přibývat exponenciální řadou. Pro skateboarding u nás nebyly příliš příznivé podmínky – nešla sehnat kolečka, skateboardy si nadšenci vyráběli sami doma nebo po garážích. Sami si vyráběli i u-rampy. Skejťáci zkoušeli všemožné triky, vymýšleli si i vlastní. Obdivovali americké skateboardisty, kteří dobývali svět, a snili sen o tom, že jednou se do Ameriky také podívají.

Skate byl pro ně synonymem svobody a exotického Západu. Ivan Pelikán, Luděk Váša, Petr Forman (ano, ten syn slavného režiséra Miloše Formana), kterému táta pořídil skate přímo v Americe v roce 1976, byli průkopníky československého skateboardingu. A právě o tomto sportu a těchto lidech dokument King Skate je. O tom, jak zpočátku byl skate sprosté slovo, až po naši československou účast na světové soutěži v Americe. A víte vůbec, jak jsme na světovém poháru ve Vancouveru v roce 1986 dopadli? Že ne? Koukněte se na tenhle dokument. Nejenže se dozvíte mnoho zajímavého o historii tohoto sportu u nás, ale zároveň pochopíte, proč i za minulého režimu se někteří lidé cítili svobodní, svobodnější než v devadesátých letech i než dnes.

Film můžete zhlédnout ZDE.


Foto: Artcam, oficiální distributor filmu Země medu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM