PozvánkyVýstavy

Národní galerie otevřela hned tři nové výstavy

Minulý týden se milovníci umění dočkali trojnásobné vernisáže. Ve Veletržním paláci přibyly tři nové výstavy, každá se zcela jiným zaměřením. Na své si přijdou příznivci fotografie, moderního umění i maleb světoznámých umělců.


V kroužcích dýmu: Portrét moderního umělce

František Kupka, Emil Filla, Bohumil Kubišta. Jejich díla zná celý svět. Tahle výstava je ale jiná, zabývá se tím, co vedlo tyto muže k tomu, by se zobrazili na svých autoportrétech s kuřáckými atributy. Dýmky a další kuřácké potřeby se objevují i v dílech Pabla Picassa, Edvarda Muncha nebo Alfonse Muchy. Poslední jmenovaný ovšem nezachycoval muže-kuřáky, ale ženy-kuřačky. Výstava čítá také zápůjčky děl Éduarda Maneta či Edvarda Muncha z Musée d’Orsay v Paříži. Výstavu najdete v 1. patře Veletržního paláce.


Cena Jindřicha Chalupeckého 2022

Letošní mezinárodní porota Ceny Jindřicha Chalupeckého se rozhodla ocenit pět umělců a umělkyň – Olgu Krykun, Davida Přílučníka, Vojtěcha Radu, Martinu Drozd Smutnou a Ezru Šimka. Všechna díla spojuje téma prolínání online a offline světa a také potřeba větší společenské a environmentální uvědomělosti. Cena Jindřicha Chalupeckého se vždy uděluje umělcům do 35 let. Všechna díla se nacházejí v Mezaninu a Malé dvoraně.


Fotograf Festival: Nikdo sem nepatří víc než vy

Díla umělců a umělkyň ze střední Evropy se soustředí na vzdor proti ideologiím, lokální a globální dění a zpochybňování politických tendencí, které vytvářejí představu vývoje směrem k idealizované budoucnosti, jež musí být chráněna před genderovou uvědomělostí a emancipací sociálně vyloučených skupin. Umělci zobrazují současnou situaci jako spletitý řetězec politických, ekonomických a církevních zájmů. Výstava probíhá ve 3. patře.


KDE: Veletržní palác
KDY: všechny výstavy trvají do 8. 1. 2023
Více se dozvíte na oficiálních stránkách Národní galerie Praha.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM