KnihyLifestyleRecenze

Nejkontroverznější kniha na českém knižním trhu?

Když chcete měnit budoucnost, nejprve musíte začít sami u sebe. Jestli nevíte jak a čím začít, pokusím se vás trochu nasměrovat. Ke knize, která se mi dostala do ruky úplnou náhodou, a jež se v mnohém liší od ostatních svého žánru. 


Začněme přemýšlet

Teď si možná myslíte, že jde o nějakou motivační knížku, že? Ale kdepak! Ty já nečtu. Pár jsem jich kdysi přečetla a zjistila, že nemá smysl číst další. Ve všech je totiž to samé. To, co vám vštěpují rodiče, kamarádi, učitelé už od chvíle, kdy začnete chodit a mluvit. Nepotřebujete stále dokola číst a slyšet, že musíte být odhodlaní, cílevědomí, pracovití, pořádní, pokorní…, abyste něco dokázali. Tahle kniha nemá s motivací vůbec nic společného. Zato budí diskuzi a má mnoho kritiků. Proč? Protože jde o jednu z nejkontroverznějších knih na našem knižním trhu.


O čem kniha je? O tom, co jíme a jak to ovlivňuje náš život. Naše zdraví. Rakovina, autoimunitní choroby, ledvinové kameny, osteoporóza, šedý zákal…. Také máte pocit, že ani jedna z těchto nemocí nemá se stravováním a zdravým životním stylem nic společného? Pak se asi dostatečně nezajímáte o to, jak mít plnohodnotnější a zdravější život. 


Jídlo a nemoci

Ale abych k vám byla upřímná – knihu Nová čínská studie (revidovaná a rozšířená edice) od autorů T. Colina Campbella a Thomase M. Campbella jsem ještě celou nepřečetla. Občas se do ní ale začtu a pak začnu dlouze přemýšlet. 


Dívkám ve věku od osmi do deseti let byla nasazena strava s mírně sníženým obsahem tuků a nízkým podílem živočišných složek. Po sedmi letech její konzumace bylo zjištěno, že u těchto dívek došlo po nástupu puberty k 20-30 % (u progesteronu dokonce až k 50 %) snížení hladin ženských pohlavních hormonů. Výsledky jsou mimořádné v tom smyslu, že takto významných změn bylo dosaženo pouze skromnými posuny ve složení konzumované stravy a že se tyto změnu týkaly klíčového životního období mladých dívek, v němž se často objevují první zárodky rakoviny prsu. 

(Nová čínská studie, str. 177)


Kniha se zakládá pouze na faktech, žádných spekulacích ani domněnkách. Všechny informace v této knize jsou podloženy zdokumentovanými i zrecenzovanými studiemi, o kterých se však příliš nemluví. Proč? Protože to není v zájmu velkých nadnárodních firem, které potřebují, abychom se stravovali ve fast foodech, jedli doplňky stravy, utráceli za hubnoucí přípravky, a když už nic nepomáhá a onemocníme – abychom se upnuli na lékařskou pomoc. 


Tři nejdůležitější otázky

Rozhodně po vás nechci, abyste knihu brali za bibli zdraví a spokojeného života. Jen si myslím, že stojí za to se s ní seznámit a občas jí věnovat čas a listovat si v ní. Ale nejlépe samozřejmě uděláte, když si ji přečtete celou. Od první do poslední řádky. Ucelenějšího přehledu, který se týká zdraví a civilizačních chorob, hned tak nenajdete. 


Tohle není recenze. Jak bych také text za recenzi mohla vydávat, když jsem knihu ještě nepřečetla? Tohle je pozvánka, pozvánka do světa, v němž zjistíte, že je možná všechno jinak, než jste si doposud mysleli.


Kniha vám poskytuje odpovědi na tři hlavní otázky:

  1. Co doopravdy způsobuje rakovinu?
  2. Jak si můžeme prodloužit život?
  3. Existuje způsob, jak zvrátit epidemii obezity?

Už teď s klidným svědomím mohu tvrdit, že je to jedna z nejzajímavějších knih, která se mi kdy dostala do rukou.

Cílem průmyslu je především vyhovět zájmům svých investorů. Vedení všech firem je nuceno konat tak, aby firma dosahovala zisku. Jestliže v tomto směru nesplní očekávání, je zde celá řada jiných lidí, kteří ochotně zaujmou jeho místo. To je zkrátka podstata podnikání. Ale když se jedná o podnikání s výrobky týkajícími se zdraví, pak nemůže být nejdůležitějším hlediskem, jak dobře se výrobek prodává, ale měl by jím být objektivní přínos pro zdraví. Ten by firmy měly být schopné objektivně doložit. A zde se naskýtají základní otázky: Mely by být společně se zdravotními benefity uváděny také vedlejší účinky? Jak závažný musí být tento vedlejší účinek, aby byl uveden na etiketě společně se zdravotními přínosy?

(Nová čínská studie, str. 320)


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM