DivadloRecenze

Když se ženy hádají a muži žárlí… Je to poprask!

Carlo Goldoni, italský dramatik, napsal v roce 1762 hru s názvem Poprask na laguně. Jde o mistrovský počin, který se ani po dvě stě padesáti letech neomrzí.


Goldoni nikdy nezklame

Po Sluhovi dvou pánů je Poprask na laguně mou nejoblíbenější Goldoniho hrou. Tak vtipně totiž nikdo jiný dramatizovat nedokáže. Nebo ne tak, aby udržel divákovu pozornost neustále ve střehu a rozesmával ho po celou dobu divadelního představení. Jeho hry jsou ale jiné. Začínám se smát hned v prvních pár vteřinách a přestávám dobrou hodinu po skončení představení. A směju se kdykoliv si na něj vzpomenu.

Poprask na laguně jsem měla možnost vidět v posledním roce hned dvakrát. Poprvé v Divadle Studio DVA, v hlavních rolích s Bobem Kleplem a Evou Holubovou. A před pár dny v divadle DISK Divadelní fakulty akademie múzických umění.


Studentské divadlo? Lepší než Národní!

Když napíšu, že mnohdy studenti DAMU hrají lépe a mají více potenciálu než herci, kteří mají desítky let hereckých zkušeností a prošli si nejvýznamnějšími českými divadly, nepřeháním. Teď zrovna nemám na mysli Boba Klepla ani Evu Holubovu, protože ty jako herce zbožňuju. Na mysli mám jiné herce v jiných divadelních přestaveních, ale to je jiný příběh. 


Svůj optimismus a pozitivní myšlení se snažím totiž udržovat například tím, že o věcech, které se mi nelíbí, se příliš nerozepisuju, a naopak o těch, co mě nadchnou, píšu velmi ráda. A proto bych vás ráda pozvala na Poprask na laguně do DISKU 17. prosince. Jestli se chcete zasmát a na hodinu a půl zapomenout na starosti s nadcházejícími vánočními svátky, je to ideální příležitost.


Stačí jedna cuketa v cukru a už se perou

Možná jste ale o této divadelní hře nikdy neslyšeli a nevíte, o čem je. Takže ve zkratce. Italské přímořské letovisko Chioggia. Všude je klid a mír. Ženy rozjímají před svými domy a paličkují příze. Čekají na své muže, kteří vypluli na moře, aby ulovili ryby a uživili tak své rodiny nebo si vydělali na to, aby do budoucího manželského svazku přinesli nějaké věno. Najednou se ale atmosféra v městečku mění. Začíná houstnout a za všechno může místní pobuda, který jedné z místních svobodných, avšak zadaných žen koupí cuketu v cukru. Nastává poprask. Ženy se hádají mezi sebou, když v tom se muži vracejí do přístavu. Hned jak se doslechnou, co se mezi ženami a pobudou odehrálo, začne pořádná mela, a dokonce dojde i na nože. Muži žárlí na své ženy a nastávající manželky, ony se cítí uražené. Začíná ta pravá Itálie.


Představení, za které vám ručím

Vyzdvihovat výkon jednoho nebo dvou herců by bylo nesmyslné a nepatřičné. Všichni si zaslouží nesmírné uznání. Podávají výkony hodné mnohem větších divadel, hodné mnohem větších, rozumějte známějších a uznávanějších herců. Žádná hra mě v DISKu ještě nikdy nezklamala, ale tahle byla zatím suverénně nejlepší. Jestli tedy hledáte inspiraci nebo tip na předvánoční dárek, rozhodně si zajděte na Poprask na laguně aneb Když vypuknou sváry. Nezklame vás. Za to vám ručím. 

Více se o představení dozvíte ZDE

Foto: Divadlo DISK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM