KnihyRecenze

Recenze: Na světě žijeme každý jinak

Neobyčejný příběh o obyčejném muži nás zavede do vězení i ke smrti. Přesto jde převážně o humornou knihu, která poukazuje na to, jak někdy dokáže být sám život absurdní a cesty osudu nevyzpytatelné.

Hlavní postava knihy Jeana-Paula Duboise je muž jménem Paul, který žije všedním, ničím nezajímavým životem. Jednoho dne se však stane něco, co mu převrátí život vzhůru nohama. 


Když si s námi osud zahrává

Jeho vyprávění začíná ve vězení. Popisuje svého velmi svérázného a přímočarého spolubydlícího v cele Patricka Hortona i krysy, které jsou zejména v noci slyšet za zdmi, ve zdech a občas i uvnitř cely. Paul se do tohoto vězení, plných vrahů a jiných zločinců, vůbec nehodí. Jenže by tady nebyl, kdyby něco neprovedl. A on něco provedl a nebylo to vůbec hezké. K onomu činu ho dohnalo zoufalství, zoufalství nad tím, jak krutě si s ním osud pohrává. Kdykoliv si myslí, že má všechno, co si kdy přál a je šťastný, někdo nebo něco mu podkopne nohy. 


Odkud pochází a kam kráčí?

Nejspíš za to mohou jeho rodičové, kteří se k sobě ani trochu nehodili. Každý byl totiž úplně jiný. Jeho volnomyšlenkářská matka provozovala kino ve Francii, otec byl velmi konzervativní dánský pastor. Přesto se dali dohromady a zplodili Paula.

Paul často vzpomíná, na matku, otce, na to, jak moc se jeho otec vůči Bohu provinil, a nakonec i na svůj život, který poznamenala smrt milované osoby. Paul ve vězení přemýšlí o tom, kam vlastně patří. Do Francie, kde měla kořeny jeho matka? Nebo snad do Dánska, odkud pocházel otec? Nebo do Kanady, kde nyní pobývá ve vězení? 


S nadhledem a špetkou ironie to jde vždycky lépe

S Paulem žijeme přítomností a občas se s ním ponoříme do víru vzpomínek. Není to vyprávění plné zvratů ani takové, při kterém bychom si nedočkavostí okusovali nehty. Emoce v něm ale rozhodně nechybí. Občas se budeme usmívat, jindy si posteskneme nad bezprávím a neblahou vůlí osudu. Je to nádherný, ironickým humorem okořeněný příběh muže, který v životě už nemá co ztratit.


Jako John Irving

Nejnovější kniha francouzského spisovatele Jeana-Paula Duboise získala v roce 2019 prestižní Goncourtovu cenu. Český čtenář může znát také jeho dílo Život po francouzsku (2016). Duboise je literárními kritiky často přirovnáván k Johnu Irvingovi, neboť oba umí vyprávět s přirozenou lehkostí, rozesmát i dojmout, ale nikdy nedojdou až k patosu.

Knihu vydalo v roce 2020 nakladatelství Odeon.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM