KnihyRecenze

Recenze: Otto Wagner

Patřil mezi nejvýznamnější architekty přelomu devatenáctého a dvacátého století. Otto Wagner (1841 – 1918), původem z Rakouska, se nesmazatelně zapsal do historie jako průkopník moderní evropské architektury. Kde můžeme jeho díla najít a proč stojí za to Wagnera poznat?


Wagnerova Vídeň

Kdo byl někdy ve Vídni, některé z Wagnerových děl jistě spatřil na vlastní oči. Právě on navrhl budovu někdejší Nové vídeňské scény, z níž je dnes bytový dům, či pozdně secesní budovu Poštovní spořitelny na náměstí Georga Cocha. Rovněž je autorem návrhu Rakouské zemské banky či Synagogy ortodoxní židovské komunity v Budapešti, kterou jistě viděli všichni, kdo Budapešť navštívili. 


Vyměnil zdobnost za funkcionální styl

Ve Wagnerově rané tvorbě převládají prvky novorenesančního stavebního slohu, který následně střídá secese. Od roku 1899 se Otto Wagner stal členem spolku rakouských umělců nazvaném Vídeňská secese. Dlouho v něm ovšem nevydržel. Společně s malířem Gustavem Klimtem (1862 – 1918) z něj v roce 1905 vystoupil. Další etapou ve Wagnerově tvorbě byla myšlenka racionalismu a účelovosti. Právě na budově Poštovní spořitelny je zřejmé, jakým směrem se Wagnerův styl na počátku dvacátého století ubíral. Zkombinoval sklo a ocel a vyměnil secesní zdobnost za funkcionalitu. 


Útlá publikace se zaměřuje výhradně na Wagnerovo dílo

Kniha Otto Wagner od Augusta Sarnitze se orientuje zejména na dílo tohoto vídeňského architekta v kontextu společenských, ekonomických a politických událostí, které se na přelomu devatenáctého a dvacátého století odehrávaly. Publikace přináší přehled jeho neslavnějších projektů včetně mapy, na které přehledně najdete všechna jeho díla, a také ilustrace, dobové i současné snímky jeho architektonických děl. 

Jde o útlou a bohatě obrazově doplněnou knihu, která dozajista nadchne úplně každého, kdo se rád dozvídá nová a zajímavá fakta o lidech, kteří něco dokázali, a jejich dílech, v tomto případě architektonických, která stále hýbou světem a inspirují. 


Co se z knihy nedozvíte?

Myslíte si, že o Wagnerových dílech víte vše, a raději byste ho poznali z té osobní stránky? Tu v knize nenajdete, nedozvíte se tak nic o tom, že Otto Wagner na slovo poslouchal svou matku, která ho donutila oženit se s Josefinou Domhartovou, ani o tom, že se s ní po matčině smrti rozvedl, a vzal si o osmnáct let mladší Louisu Stiffelovou, která mu porodila hned tři děti. A už vůbec se nedočtete o tom, že měl dva nemanželské syny se svou milenkou Sophií Paupie. Ale to nevadí, protože jeho umělecká činnost je mnohem záslužnější. 

Knihu Otto Wagner vydalo nakladatelství Taschen – Slovart v roce 2019.


Foto: Petr Kučera, Orio s. r. o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM