KnihyRecenze

Recenze: Rok Opice

Patti Smith je jedna z nejoceňovanějších zpěvaček a autorek současnosti a také představitelka amerického punku a nové vlny. Ale i kdybyste o ní nevěděli vůbec nic, vůbec to nevadí. Její knihu si zamilujete i tak. Stejně jako její osobnost.


Mezi realitou a sněním

Cestujeme s ní po Spojených státech, z Kalifornie do arizonské pouště, jindy se ocitneme na farmě jejího přítele v Kentucky. Tu jsme v přítomnosti, tu v minulosti. Svou knihu Rok Opice zpěvačka pojala jako vzpomínky na minulost, na to, co má v životě nedořešené, bolestivé, ale i jako zápisník všeho hezkého, co se jí kdy přihodilo i nepřihodilo. Jsou to vzpomínky na místa a události skutečné i vysněné.

Nepřijde nám, že čteme zápisky slavné osobnosti, ale úplně obyčejné ženy, která projíždí Amerikou a navštěvuje své přátele. Někdy vypráví s humorem a důvtipem, jindy je to vyprávění značně melancholické.


Realita je zdrcující a nádherná

Čtenář se mnohdy ztrácí v tom, co je smyšlenka a co skutečnost. To je na tom ale to hezké. Ponoříme se do vět i jednotlivých slov, nevnímáme nic okolo sebe. Dostáváme se do úplně jiného světa, možná i časoprostoru. Ale po přečtení knihy přichází kruté vystřízlivění. Realita není taková, jakou si ji vysníme nebo představujeme. Někdy je zkrátka neúprosná. Bere nám živé milované osoby, ale zakopané vzpomínky oživuje až s děsivou realističností.

Rok Opice není kniha, při jejímž čtení hltáte každé slovo. V tomto případě si ho spíše vychutnáváte, čtete pomalu, obezřetně a po malých dávkách. Jedině tak budete snít a kroužit Amerikou co nejdéle.


Společně s manželem na čas ukončila kariéru zpěvačky

Patti Smith (1946) je nejenom zpěvačka, ale také básnířka, výtvarnice a držitelka prestižní americké ceny National Book Award. Také již uspořádala několik výstav kreseb, fotografií i instalací. Je rovněž autorkou knih Witt (1973), Babel (1978) či The Coral Sea (1996). Především je ale rockovou zpěvačkou. Její první album Horses (1975) se nesmazatelně zapsalo do rockové historie.

V roce 1980 se provdala za Freda `Sonica` Smithe, bývalého člena kapely MC5. O dva roky později se jim narodil syn Jacskon. V osmdesátých letech Patti Smith i její muž přerušili hudební kariéru, až když její muž v roce 1994 zemřel, rozhodla se vrátit na pódia a vydat desky jako Gone Again (1996), Peace and Noise (1997) nebo Gung Ho (2000).


Knihu Rok Opice vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2020.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM