KnihyRecenze

Recenze: Továrna na lži

Kdo lže a kdo má pravdu? Stejně jako u jiných témat, která hýbou světem, tak i v případě klimatické krize se najdou ti, kteří zkrátka nevěří, že něco takového existuje. A není jich vůbec málo. Tahle kniha vám pomůže utvořit si vlastní názor. Popírači globálního oteplování si ji ale nejspíš nepřečtou.


Dezinformace se vyrábějí s jasným úmyslem

Globální oteplování existuje a není způsobeno jen přírodními jevy nebo cykly, v nichž se naše planeta od počátku své existence pohybuje. Globální oteplování prokazatelně zrychluje naše přítomnost na této planetě a kdo o tom přeci jen ještě trochu pochybuje, nechť si přečte Továrnu na lži.

Kniha sociologa Vojtěcha Pecky se zabývá primárně výrobou klimatických dezinformací u nás i ve světě. Dopodrobna rozebírá, jak takové dezinformační zprávy vznikají, komu jsou určeny a proč. Protože když někdo globální oteplování popírá, dělá to s jasným úmyslem. Něco získat. Něčeho dosáhnout. Vydělat na tom.

Pak tu také máme problém s falšováním informací. Lidé, kteří se tímto zabývají, chtějí vyvolat chaos, aby nikdo nevěděl, kde je pravda. Pravda je ale hlavně jedna – popírání klimatické krize / globálního oteplování a vytváření dezinformací nebo překrucování pravdy má za cíl chránit fosilní průmysl. Tak to prostě je, ať se nám to líbí, nebo ne.


Otevřete si cestu

Téhle knize nemusíte věřit, je také sociologickým výzkumem jednoho člověka. Můžete ji ale brát jako vstup do světa tohoto palčivého tématu. Jako jeden ze zdrojů, který vám napomůže si udělat vlastní představu a utvořit si vlastní názor. K tomu vám dopomůže nejenom Peckův text, ale i nespočet „bonusového“ obrazového materiálu v podobě grafů, fotografií či úryvků z publikovaných článků. Nechybí ani obsáhlý zdrojový rejstřík, který vám poslouží nejen k ověření informací, ale třeba i k dalšímu samostudiu.

Knihu Továrna na lži vydalo nakladatelství Alarm ve spolupráci s nakladatelstvím Utopia Libri v roce 2023.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM