KnihyRecenze

Recenze: Zvrácený osud

Co všechno si musí člověk vytrpět, aby dosáhl svého cíle? Mladý Čchang-čch‘ je stejný jako jeho otec. Pro blaho rodiny je schopný obětovat život. Kniha čínského spisovatele píšícího pod pseudonymem Tung Si je natolik pozoruhodná, že se k ní nejspíš budete vracet stále dokola.


Literární smolař jménem Čchang-čch‘

Zvrácený osud vypráví příběh rodiny žijící na čínském venkově, pocházející z velmi nuzných poměrů. Starý Wang Chuaj si přeje, aby šel jeho syn Čchang-čch‘ studovat do města, protože pak získá lepší práci. Jenže Čchang-čch‘ tvrdí, že na studia nemá hlavu a že ho na školu stejně nevezmou, neboť jeho rodina nemá ty správné kontakty ani dostatek financí na uplácení těch správných úředníků. Jeho otec je však tvrdohlavý a svůj nápad si nenechá vymluvit, a aby ho uskutečnil, riskuje kvůli tomu zdraví. Není to však nic platné. Čchang-čch‘ skutečně není, jak se záhy ukáže, ke studiu zrozený, nebo spíše k učení nemá a nikdy mít nebude vhodné podmínky. Navíc od chvíle, kdy se svým otcem poprvé navštíví město, ho pronásleduje smůla na každém kroku. Na co sáhne, to se mu nedaří, a ve chvíli, kdy se na něj přeci jen usměje štěstí a pozná ženu, která by s ním chtěla sdílet společnou budoucnost, a zplodí s ní potomka, nastane další nečekaný zvrat, který ve čtenáři vyvolá pocit naprostého zmaru, zoufalství a zároveň prozření, že smolnější literární postavu snad ještě nikdy nepoznal. 


Žít tam, kde se štěstí a úspěch vybojovat nedá

Na školu se Čchang-čch‘ nedostane, z otce se kvůli němu stane invalida, ve městě se mu nedaří získat práci, jakou by chtěl a jakou by si bezpochyby svou pílí a urputností zasloužil, a když konečně aspoň nějakou sežene, nikdo mu za ni nezaplatí. A aby mlčel, dostane pořádně co proto, trestu však dotyčný útočník unikne, neboť korupce policii vládne a kdo má peníze, má i moc. Nakonec se stane sám podezřelým, když se muže, kterého obvinil z toho, že mu nezaplatil, někdo snaží zabít. Té smůly je však mnohem víc a já bych vás nechtěla ochudit o pocit zmaru a odevzdanosti, který budete společně s hlavním hrdinou prožívat.

Ačkoliv nám čínská kultura a společnost může připadat na hony vzdálená, autor knihy Tung Si dokáže vykreslit život na vsi i ve městě natolik realisticky, že i evropský čtenář, absolutně neznalý místních poměrů, se dokáže do situací a prostředí vžít naprosto dokonale, jako by ho už dávno znal. A poznat tak odvrácenou stranu čínské ekonomiky i společnosti. 


Inspiruje se vlastním životem

Tung Si není skutečné autorovo jméno. Jde o pseudonym vysokoškolského profesora Tchien Taj-lina z jihočínské provincie Kuang-si. Ačkoliv v našich českých literárních vodách jde o jméno relativně neznámé, byť se to snaží nakladatelství Verzone napravit, ve skutečnosti se proslavil už v devadesátých letech povídkami. Zvrácený osud (2015, česky 2020) je jeho v řadě už třetím románem. Většinu svých příběhů umisťuje do venkovského prostředí, a vyžívá se v absurditách, se kterými se lidé na stále ještě zaostalém čínském venkově den co den setkávají. Netají se tím, že inspiraci pro svá díla hledá zejména ve vlastním životě a v životech příbuzných a přátel. 


Kniha Zvrácený vyšla v roce 2020 v nakladatelství Verzone.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM