DivadloPozvánky

Národní divadlo nabídne ojedinělý zážitek on-line

U příležitosti Mezinárodního dne tance si pražské Národní divadlo připravilo pro diváky velké překvapení. Z pohodlí svého domova se můžete podívat na českou premiéru výpravného baletu Spící krasavice.


Praha zažívá velkou slávu

Spící krasavice je dílo věhlasného ruského hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského a choreografa Mariuse Petipy. Původní premiéru měla koncem devatenáctého století v ruském Petrohradě. Nyní přichází čas i na české uvedení. Choreografie se ujala jedna z nejvýznamějších představitelek baletu druhé poloviny dvacátého století Márcia Haydée, která se kvůli tomuto speciálnímu úkolu na čas přestěhovala do Prahy.


Kdo je Márcia Haydée?

Márcia Haydée se narodila v Brazílii, ale v patnácti letech se přestěhovala do Evropy, kde studovala v Londýně na Sadlerʼs Wells School a poté ve Francii tančila se souborem Le Grand Ballet du Marquis de Cuevas. Od roku 1961 působila ve světoznámém Stuttgardském baletu. Na konci sedmdesátých let se také stala uměleckou ředitelkou Stuttgardského baletu a zůstala jí až do roku 1996. Jako primabalerína procestovala celý svět a v každé zemi, kde vystupovala, vzbudila obrovský ohlas. Ani jako choreografka si však nepohoršila. Tou se stala v roce 1987 a jejím prvním představením byla právě Spící krasavice pro Stuttgardský balet.


Premiéru Spící krasavice můžete sledovat ve čtvrtek 29. dubna 2021 od 19:00 na YouTube kanálu Baletu Národního divadla. Záznam z představení bude poté dostupný ještě po dobu dalších sedmi dní, tedy do 7. května 2021.


Foto: Martin Diviš pro Balet Národního divadla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM