PozvánkyVýstavy

Snící rebelka: Toyen jako žena mnoha tváří a směrů

Od dubna letošního roku můžete v pražské Valdštejnské jízdárně navštívit retrospektivní výstavu jedné z nejznámějších českých malířek Marie Čermínové (1902-1980), která si nechávala říkat Toyen.


Ve Francii byla jako doma

Poslední velká retrospektiva Toyen se konala před jedenadvaceti lety v Galerii hl. Města Prahy, nyní se můžete přijít podívat do Valdštejnské jízdárny Národní galerie Praha na výstavu s podtitulem Snící rebelka, která Toyen představuje nejen jako originální malířku, pohybující se na hranici abstrakce, surrealismu a kubismu, ale také jako ženu mnoha tváří.

Proslavila se u nás i v zahraničí, zejména ve Francii, kam se přestěhovala v roce 1947. Díky tomu, že se přátelila s dalšími významnými umělci, jakými byli například francouzští básníci André Breton a Benjamin Péret, rumunský surrealistický malíř Victor Brauner nebo český spisovatel Ferdinand Peroutka, se jí pohled na svět postupně formoval a tím se měnila i její malířská tematika a technika. K obojímu však výrazně přispěly i životní události, které Toyen potkaly. Druhá světová válka, holocaust, útěk před komunisty i odmítání kapitalismu. Ze všeho nejvíce ji však ovlivnil jeden z jejích nejlepších přátel a spolupracovníků, malíř, spisovatel a fotograf Jindřich Štyrský, s nímž se seznámila na dovolené na ostrově Korčula. S ním také ve dvacátých letech minulého století vytvořila umělecký směr zvaný artificialismus, který se pohyboval na pomezí surrealismu a poetismu. Společně také vstoupili do Devětsilu. Tehdy začala nosit mužské oblečení, mluvit o sobě v mužském rodě a říkat si Toyen. 


Na přípravě výstavy se podílely kurátorky Anna Pravdová z NGP, francouzská přítelkyně Toyen Annie Le Brun a Annabelle Görgen-Lammers, kurátorka hamburské Kunsthall, a také tři významné instituce: Národní galerie Praha, Hamburger Kunsthalle a Musée d’Art Moderne de Paris – Paris Musées. 


Průkopnická a nadčasová Toyen

Na výstavě jsou k vidění rané práce Toyen z dvacátých let i ty pozdní, které její začátky zdánlivě ničím nepřipomínají. Jedno však mají všechna díla společná, průkopnictví a nadčasovost. Vystaveny jsou její koláže, obrazy, kresby i ilustrátorské práce. Nechybí ani erotické kresby a malby, mezi kterými vyniká dílo s názvem Polštář, na němž autorka zvěčnila skupinový sex v nevěstinci. Kromě toho ve Valdštejnské jízdárně najdete i díla, která Toyen věnovali blízcí přátelé.


Její obraz byl prodán za osmdesát milionů korun

Na prohlídku si vyhraďte alespoň hodinu a půl, abyste si rozsáhlou výstavu stihli projít v klidu a beze spěchu. A vstupenky si pořiďte online s časovým předstihem, protože už teď je až do poloviny července vyprodáno. Tak velký je zájem o malířku, jejíž dílo s názvem Cirkus z roku 1925 se před pár týdny vydražilo za astronomickou částku osmdesát milionů korun.


K výstavě vyšel rozsáhlý a bohatě ilustrovaný monografický katalog ve čtyřech jazykových mutacích. Na přípravě stejnojmenného katalogu k výstavě se podíleli autoři z celého světa. Pro děti vyšla publikace Obrazy do kapsy.  


Výstavu Snící rebelka Toyen můžete ve Valdštejnské jízdárně navštívit do 15. srpna 2021
Vstupenky si můžete zakoupit ZDE.


Foto: Petr Kučera, Orio s. r. o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM