Lifestyle

Už jste se seznámili s Květinovou unií?

Květinová unie je uměleckým dílem, které bylo vytvořeno u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie. A nebylo vytvořeno jedním umělcem jako před třinácti lety, ale hned několika, přesněji devíti mladými autory.

Velmi kontroverzní dílo před lety pro české předsednictví vytvořil David Černý. Jeho Entropa představovala satirickou plastiku jednotlivých států Evropské unie. A téměř žádný stát z toho příliš dobře nevycházel. Také se některé z nich proti Entropě ohradily a plastika tak musela být z budovy Rady EU předčasně domontována. Od té doby na tom samém místě nesmí být vystaveno už nic. Reprezentanti států se bojí, že by mohl následovat nějaký další skandál.


Vstříc lepší budoucnosti? A ekologickému způsobu života

Květinová unie ale žádný skandál nevyvolá. Možná však nevyvolá ani žádnou diskuzi. Nenadchne ani neurazí, ale rozhodně jde o dílo nadmíru zajímavé. Koberec, který je tvořen věncem zhotoveným z dvanácti různých květů, připomíná vlajku Evropské unie. Symbolizuje ekologii, soudržnost i evropskou jednotu. Umělci, kteří se na tomto díle podíleli, se také inspirovali starobylým obyčejem – vitím věnců. Házením věnců si neprovdané dívky chtěly zajistit romantickou budoucnost. Ale může to znamenat i životní elán, mládí a pokračování života.

Umělci však připravili celý soubor objektů, mezi něž patří například i tapisérie Barbory Fastrové a Johany Pošové z nastříhaného použitého textilu, židle a stoly ze starého a nového nábytku z ohýbaného dřeva nebo infopoint a místo setkávání, na kterém spolupracovali Jakub Choma, Tomáš Kocka Jusko a Alex Selmeci.

Celý projekt včetně Květinové unie si můžete prohlédnout na stránkách Národní galerie Praha.


Foto: Národní galerie Praha, grafickou podobu květinové vlajky vypracoval Jan Brož

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM