DivadloPozvánky

Únor 2024: Divadelní premiéry

Divadelních premiér se nám v únoru urodilo jako hub. Níže najdete alespoň jejich užších výběr, a to z divadel z celého Česka.


Nobelovka

Dva špičkoví vědci. Brilantní duel argumentů a emocí. Máme tu jeden převratný objev a pouze jednu Nobelovu cenu. Německý chemik Otto Hahn přijíždí do Stockholmu převzít Nobelovu cenu za objev jaderného štěpení. Na něm ovšem spolupracoval s Lise Meitner, rakouskou fyzičkou, která ho těsně před slavnostním večerem navštíví v hotelovém apartmá.

KDE: Divadlo Viola (Praha)
KDY: premiéra 3. února 2024


Bílá voda

Dramatizace úspěšného románu Kateřiny Tučkové přináší pohled na skutečné události, ve kterých hrály důležitou roli ženy, víra a zlo. Jde o perzekuce církví za dob socialismu i o skrytou minulost ženy jménem Lena Langerová, která málem spáchala sebevraždu.

KDE: Městské divadlo Brno
KDY: premiéra 10. února 2024


Brouk v hlavě

Brouk v hlavě je legendární divadelní fraška francouzského dramatika Georgese Feydeaua. Nyní se ji do svého repertoáru rozhodlo zařadit i oblíbené ostravské divadlo. Sled nejrůznějších bláznivých událostí podpoří pořádný spletenec vztahů v čele s podezřívavou manželkou, žárlivým Španělem a mužem, který vyslovuje pouze samohlásky.

KDE: Divadlo Mír (Ostrava)
KDY: premiéra 10. února 2024


Beckham

David Beckham, jeden z nejslavnějších fotbalistů všech dob, rozhodně není svatý. To ostatně dokazuje románek s asistentkou Rebekou Loos, ke kterému došlo na podzim roku 2004. A bude z toho skandál století.

KDE: Jihočeské divadlo České Budějovice
KDY: premiéra 16. února 2024


Tartuffláž

Toto je současná variance na francouzskou komedii z dob klasicismu. Nepůjde ale jenom o pokrytectví, nýbrž také o zbavování se nálepek a rýmů. A těšte se na překvapivou pointu.

KDE: Divadlo D21 (Praha)
KDY: premiéra 23. února 2024


Klec bláznů

A máme tu další francouzskou komedii. Ta zkoumá hranice nepodmíněné lásky a poodkrývá – ano, opět tu máme – pokrytectví. Klec bláznů je noční klub, v němž se scházejí všichni, kdo oslavují vnitřní bohyni v mužském těle. Ředitelem kabaretu a choreografem je Georges a jeho životní partner Albin vystupuje jako hlavní hvězda programu. Je tu však jeden problém. Georgesův syn oznámí své zásnuby s dcerou poslance, který svou kariéru postavil na ochraně tradiční rodiny.

KDE: Švandovo divadlo (Praha)
KDY: premiéra 24. února 2024


Na co se podívat online?

Válka na Ukrajině trvá už dva roky. Ale válkou se teď zabývat nebudeme, hovory o válkách přenecháme jiným. Řeč bude o ukrajinských představeních. Na streamovací platformě Dramox jich najdete hned sto dvacet a to ze šedesáti ukrajinských divadel. Jejich sledováním přímo podpoříte ukrajinské tvůrce i divadla.


Rodinné album

Kyjevské divadlo Left Bank Theatre do svého repertoáru zařadilo inscenaci, která se v roce 2020 na festivalu GRA stala nejlepším experimentálním představením Ukrajiny. Vtipné obrazy z rodinného života na Ukrajině devadesátých let vám beze slov a naopak v doprovodu starých písní připomenou situace tolik známé i z devadesátek v Česku.


Psí bouda

Komunita uzavřená v kleci. Jídlo se podává v psích miskách. Tak to je provokativní vize komunity, kterou vytvořil avantgardní soubor Dakh Theatre. Podaří se lidem v zajetí uniknout? A jak funguje svět, ve kterém se otroctví a utrpení prolíná s hledáním pravdy a svobody?


Foto: 2media.cz, Nobelovka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM