DivadloPozvánky

Prosinec 2023: Divadelní premiéry

Která divadelní představení si odbyla svou prosincovou premiéru? Možná je na čase zase vyskočit z pyžam a tepláků a vyrazit do divadla.


Jesus Christ Superstar

Kultovní rockový muzikál zná asi každý. A jestli ne, pak se do plzeňského divadla zajděte podívat na to, jak vypadaly poslední dny života Ježíše Krista.

KDE: Divadlo J. K. Tyla – Nová scéna (Plzeň)
KDY: premiéra 2. 12. 2023


Franz Kafka žije! – Žranice

Autorská inscenace o kafkovských tématech, jako jsou rodina, útlak, patriarchát nebo neschopnost sebelásky. A taky řízky. Jak to spolu souvisí? Na to se přijďte podívat.

KDE: Divadlo 3+KK (Brno)
KDY: premiéra 8. 12. 2023


Vyhubyt

Ne, není to chyba. Temná komedie o šéfech, kšeftařích s byty, kojeneckých lahvích, botoxu a lásce pochází z pera dramatika a režiséra Tomáše Ráliše, který je trojnásobným držitelem Ceny Evalda Schorma za původní divadelní hru. Tudíž je jasné, že ztráta času to nebude.

KDE: Klicperovo divadlo – Studio Beseda (Hradec Králové)
KDY: premiéra 8. a 9. 12. 2023


Kulový blesk

Určitě si vybavujete legendární komedii z roku 1978 v hlavních rolích s Rudolfem Hrušínským, Josefem Abrhámem nebo Danielou Kolářovou. Teď si bleskovou a mnohočetnou výměnu bytů užijete i na jevišti.

KDE: Horácké divadlo Jihlava
KDY: premiéra 9. 12. 2013


Nomi

Hra je inspirována německým umělcem Klausem Nomim, jehož kariéra sice trvala krátce, přesto se nesmazatelně zapsal do pop-rockové hudební scény. Je to hra o vyloučenosti i o tom, jaké to je žít mezi divnými.

KDE: Studio Hrdinu (Praha)
KDY: premiéra 12. 12. 2023


Lednáček

Ne, tohle není dětské představení. Je o bývalých milencích a o tom, co se stane, když exmilenka přijede za svým exmilencem přímo v den, kdy pohřbila svého manžela.

KDE: Divadlo Studio DVA (Praha)
KDY: premiéra 14. 12. 2023


Nepijte tu vodu

Situační a konverzační komedie se nikdy neomrzí. Máme tu studenou válku a každé nedorozumění se může stát pomyslným červeným tlačítkem pro spuštění konfliktu. A američtí turisté jsou podezřelí ze špionáže. Na velvyslanectví se pak začnou dít věci. Hry Woodyho Allena nikdy nenudí.

KDE: Divadlo na Vinohradech (Praha)
KDY: premiéra 15. 12. 2023


Na západní frontě klid / Zelené koridory

Jak tvůrci říkají, je to inscenační diptych 1918/2022 o vojácích a uprchlících, vytvořený z adaptace románu E. M. Remarqua a současné hry ukrajinské autorky Natalie Vorožbyt. První část se věnuje zážitkům vojáků z války, druhá odráží současnou situaci na Ukrajině očima uprchlíků.

KDE: Divadlo X10 (Praha)
KDY: premiéra 16. 12. 2023


Na co se podívat online?

Streamovací služba Dramox je plná záznamů z představení českých i zahraničních divadel. A tak se do divadla můžete podívat třeba i tehdy, když se vám nikam nechce nebo jste nemocní. A na co se kouknout v prosinci?


Srnky

Srnky jsou jedním z nejúspěšnějších představení pražského Divadla Na fidlovačce, a pokud se chcete opravdu od srdce zasmát, doporučuji právě je.


Mlýny

Divadlo Sklep je domovinou adaptace hry Václava Havla a Karla Bryndy Život před sebou, kterou napsali během vojenské služby v padesátých letech. Představení z roku 1991 je dnes už kultovní satirou.


Foto: Martina Root, z představení Jesus Christ Supertar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM