DivadloPozvánky

Broadway: Romeo a Julie

O zmodernizovaných klasických divadelních hrách moc nepíšu. Vlastně vůbec. Proč? Protože na ně většinou nechodím. Nemusím je. Ale když mě něco skutečně nadchne, potřebuju se o své nadšení podělit, respektive o zážitek, který byste si neměli nechat ujít.


Za všechno může Orlando Bloom

V době koronaviru jsem na ČT Art natrefila na hru Williama Shakespeara v moderním a dosti netradičním pojetí v hlavní roli s hercem Orlandem Bloomem a Condolou Rashad. Není to a nikdy nebyl můj idol. Jako elf Legolas v Pánovi prstenů se mi nelíbil, zřejmě za to mohly jeho uši, jako Will Turner v Pirátech z Karibiku mi zase přišel trochu zženštilý. Jakmile jsem ho ale zahlédla v Romeovi a Julii a chvíli ho pozorovala, zjistila jsem, že mě nikdo nikdy na divadelních prknech tak nefascinoval.


Kapulety a Monteky odlišuje barva pleti

To samé ale budu tvrdit i o Julii. Condola Rashad je revoluční Julií v pravém a tom nejlepším slova smyslu. Vždycky hrála Juliii běloška. Předpokládá se, že je to běloška. Shakespeare ji s největší pravděpodobností považoval za bělošku (konspirační teorie nechme stranou, přece by se černoška nejmenovala Julie Kapuletová). V této verzi hry ale Julie černoška je. A tím dostává zcela nový rozměr, který umocňuje Romeo v džínách a na motorce. Montekové a Kapuleti se však od sebe neliší jen barvou pleti, ale také představou o budoucnosti svých dětí. Stojí proti sobě. Jen Romeo s Julií drží při sobě a bojují s osudem, který nemohou změnit.


Hru jsem četla několikrát, stejně tak jsem viděla film i jiné divadelní zpracování. Ovšem to, které se hrálo na Broadwayi roku 2013, mě díky hereckému obsazení a hudbě skutečně dostalo do kolen.


Ach Orlando, Orlando! Proč jsi Orlando?

Nejslavnější hra anglického básníka a dramatika Williama Shakespeara se na Broadwayi naposledy hrála v roce 1977, tedy před čtyřiceti třemi lety. Přesně tolik je i Orlandu Bloomovi. Ten se totiž také narodil v roce 1977 a také v Anglii. Proto se o něm říká, že byl zrozen k tomu, aby jednoho dne právě on ztvárnil nejslavnější divadelní postavu všech dob na divadelních prknech, která doslova a do písmene znamenají svět.

Hru můžete zhledénout na oficiálních stránkách BROADWAY HD v originálním znění. Najdete zde i mnoho dalších divadelních her. Prvních sedm dní máte streamování zdarma, pak měsíčně zaplatíte devět dolarů.


Foto: Broadway theatre production, 2013

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM