Divadlo

Květen: Do divadla na…?

Orientovat se na české divadelní scéně může být pro obyčejného diváka, který pravidelně nesleduje divadelní novinky, trochu náročné. Proto vám budeme každý měsíc přinášet to nejzajímavější, co lze daný měsíc na divadelních prknech vidět.

Ačkoliv do konce sezóny zbývají už jen necelé dva měsíce, děje se toho stále dost. Co si nesmíte nechat za žádnou cenu v květnu ujít?

 

Srnky

Jestli rádi chodíte do divadla s dětmi, tak na tohle představení je raději neberte. Ačkoliv po prvních minutách můžete získat dojem, že půjde o neškodnou zábavu, brzy zjistíte, že tomu tak není. Na jevišti se setkávají čtyři muži. Všichni mají nějaký problém, který je provází celý život. Každý chce něco, co nemá. Když však přijdou čtyři srnky (hodně psychedelické), aby každému splnily jedno přání, ukáže se, že pod tlakem se člověk rozhoduje většinou špatně a rozhodnutí tak může mít katastrofální následky.

KDE: Divadlo Na Fidlovačce

KDY: 20. 5. / Premiéra: 26. 4. 2019

Oficiální stránky ZDE.

 

Černá voda

Posledního května bude mít premiéru představení Černá voda. Divadlo D21 do svého repertoáru zařadilo hru jednoho z nejlepších německých dramatiků současnosti Rolanda Schimmelpfenniga. Ta vypráví o teenagerech, které rozděluje víra, majetkové poměry i jejich původ. Avšak jedné noci se všechno změní. Ale co z této změny zbyde za dvacet let?

KDE: Divadlo D21

Premiéra: 31. 5.

Oficiální stránky ZDE.

 

Pan Biedermann a žháři

Poslední představení Pana Biedermanna a žhářů se blíží. Byla by ale velká škoda, kdybyste o něj přišli. Hra studentů Divadelní akademie múzických umění totiž za vidění rozhodně stojí. Pan Bidermann a jeho žena žijí spořádaným životem. Oba jsou však jednoho dne nuceni pohostit cizince, o kterém vůbec nic nevědí. Z jejich domu se mu však za žádnou cenu nechce. A když se pak k tomu všemu objeví cizincův kamarád, začnou se dít vskutku podivné věci. Vše ale směřuje k tomu, že žhářství, které se šíří městem jako nákaza, se brzy začne týkat i domu pana Biedermanna.

KDE: Divadlo Disk

Derniéra: 23. 5.

Oficiální stránky ZDE.

 

Faust

Četli jste Goethovu veršovanou tragédii Faust? Ne? Tohle dílo byste ale rozhodně znát měli. Číst ho však nemusíte, stačí, když si zajdete do Divadla pod Palmovkou. Fausta tu režíroval jeden z nejuznávanějších současných evropských režisérů a čerstvý držitel Evropské divadelní ceny Jan Klata. Faust se nám snaží vysvětlit, co je zlo. Jak ho poznáme? A jak poznáme dobro? Goethovo dílo je o hledání lidskosti a o snaze proniknout do samé podstaty lidského bytí.

KDE: Divadlo pod Palmovkou

KDY: 9. 5.

Oficiální stránky ZDE.

 

Romeo a Julie

Opět na prknech Městských divadel pražských, tentokrát v režii Michala Dočekala. Verzí této slavné Shakespearovy hry je nespočet, avšak v podání Zdeňka Piškuly jako Romea a Terezy Marečkové jako Julie, jste hru ještě rozhodně neviděli. Její premiéra teprve bude a máte se na co těšit. Představení doplní hudba rockové kapely Please The Trees.

KDE: Divadlo ABC

Premiéra: 25. 5.

Oficiální stránky ZDE.

 

Láska ke třem pomerančům

I milovníci opery si přijdou na své. V květnu má totiž premiéru představení, jenž patří k mistrovským kouskům italského dramatika Carla Gozziho. Ruský skladatel Sergej Prokofjev ji později přetavil v burlesku, která si ze všeho vážného tropí jen samé žerty. Ačkoliv Láska ke třem pomerančům nikdy na českých divadelních prknech nesklidila takovou pozornost, jakou si bezpochyby zaslouží, rozhodně to není důvod k tomu, aby se v Národním divadle po sto letech neobjevila znovu. Tato hra má bezpočet adaptací, ale její podstata zůstává stejná, hledat smysl v nesmyslu. Je to komedie, ztřeštěná pohádka, bláznivý příběh o hypochondrickém princi, který miluje pomeranče.

KDE: Národní divadlo

Premiéra: 16. a 19. 5.

Oficiální stránky ZDE.

Foto: z představení Srnky, archiv Divadla Na Fidlovačce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM