FestivalyFilmPozvánky

Festival izraelského filmu

Už potřetí se v Praze koná festival pro skutečné filmové fajnšmekry. V rámci festivalu KOLNOA zjistíte, jak na tom je současná izraelská kinematografie.

A kdo významný na festival dorazí? Například izraelský režisér Eran Riklis a vycházející herecká hvězda Neta Riskin, která si zahrála hlavní roli v jeho nejnovějším snímku Úkryt, jenž vypráví příběh izraelské agentky Mosadu, která chrání svou libanonskou informátorku ve zdánlivě bezpečném úkrytu v Hamburku. Ten je zároveň stěžejním filmem celého festivalu.


Izraelské dokumenty

Na festivalu se rovněž ukáže i dcera otce izraelského dokumentárního filmu Davida Perlova, producentka a filmová editorka Jael Perlov. Ta nás seznámí s otcovými snímky Po stopách ladina, tedy s izraelskou komunitou, která mluví jazykem sefardských Židů, a také s filmem Vzpomínky na proces s Eichmannem, jenž se zamýšlí nad tím, jak proces změnil izraelské vnímání holocaustu.


Izraelsko-palestinský konflikt konečně vyřešen

Šest filmů, které se na festivalu představí, budou uvedeny převážně v české premiéře. Jde o snímky jako Vyplnit prázdnotu režisérky Ramy Burnstein, Svatební plán, komedie o hledání ženicha nebo film zachycující ultraortodoxní prostředí Jiný příběh, který natočil Avi Nesher. Velmi očekávaný je rovněž snímek Devadesátiminutová válka, v níž se nabízí netradiční řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Odehraje se fotbalový zápas o to, kdo v zemi zůstane a kdo bude muset odejít.


Čeká nás bohatý doprovodný program

Těšit se ale můžete i na další filmy. A kromě promítání se budou v rámci doprovodného programu konat taktéž přednášky zahraničních i tuzemských hostů a také zhlédnete ukázky mladé tvorby předních izraelských škol. Čekají vás ukázkové lekce hebrejštiny a také tematický blok zaměřený na literaturu, v rámci něhož se seznámíme s významnými literárními osobnostmi Izraele.

Hostem festivalu je taktéž náš válečný zpravodaj Jakub Szántó. Bude přednášet na téma Reportáž jako minifilm a také představí rozhovor s Eichamannovým katem.

Vstupenky na festival si můžete zakoupit v Kině Pilotů, které festival hostí či na www.kinopilotu.cz. Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými a anglickými titulky.


KDE: Kino Pilotů
KDY: středa 2. 10. až neděle 6. 10.
Oficiální stránky festivalu najdete ZDE.

Foto: Netta Laufer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM