DivadloPozvánky

Objal mě bůh a nic. Velký návrat Petra Lébla

Petr Lébl byl výjimečný režisér. Pravděpodobně nešťastná láska ho však předčasně připravila o život. Naštěstí si ale psal deník, ze kterého také čerpá režisérka Daniela Špinar ve své nové hře Objal mě bůh a nic, a díky němuž můžeme být jeho osobě blíž.


Divadlo mu bylo bližší než cokoliv jiného

Není to klasické divadelní představení. Je hodně o pohybu, zvucích a obrazu. A jak už jste možná pochopili z předchozích řádků, je věnováno geniálnímu divadelnímu režisérovi Petru Léblovi (1965-1999). Lébl byl výjimečný v mnoha ohledech. Při své práci zkoumal různé přístupy k umění. Divadlo nade vše miloval a možná mu bylo bližší, než kdy byl nějaký člověk. Divadlu se zcela a naprosto oddal a jeho život mimo něj neměl žádný smysl.


Neopětovaná láska

V posledním roce života si vedl deník. Ten byl plný vášně pro umění i nenaplněné lásky k jednomu, ne však konkrétnímu člověku. Jen tušíme, že s nejvyšší pravděpodobností také pracoval v divadle, ve stejném jako on sám, v Divadle Na zábradlí. Mladá generace nejspíš Lébla nezná, ale lidé starší čtyřiceti let si ho dozajista ještě pamatují. Ale měli bychom ho znát všichni. Jeho komplikovaná osobnost v lecčems budila úžas. V obyčejném životě to dřelo, zato za divadelními kulisami byl ve svém živlu.


Pohyb a obraz

Ale i on dokázal milovat. Jenže se zamiloval do nepravé osoby. A tak, nejspíš právě z tohoto důvodu, se rozhodl ještě v mladém věku spáchat sebevraždu. Bylo mu pouhých třicet čtyři let. V divadelní inscenaci jeho osobu ztvárňuje tanečnice Tereza Ondrová, nikoliv však osobností, nýbrž hlavně pohybem a obrazem. Je to víc než zajímavá podívaná. Chcete-li se o Petru Léblovi dozvědět víc, rozhodně si také přečtěte knížku Radky Denemarkové, která režiséra znala osobně. Právě jí režisér navrhl, aby o něm napsala knihu. Nese název Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla.


KDE: Vzlet (Praha)
KDY: premiéra 12. dubna 2023
Více se o představení i termínech repríz dozvíte na oficiálních stránkách Vzletu.


Foto: Jan Hromádko, Vzlet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM