Filmové recenzePozvánkyRecenze

Raoul Taburin: O kolech, lidech a francouzském venkově

Komedie z francouzského Provence nadchne všechny příznivce její literární předlohy, kterou stvořil geniální ilustrátor a humorista Jean-Jacques Sempé, i ty, pro které je Amélie z Montmartru filmovou srdcovkou.


Z Paříže rovnou do Provence

Snímky Raoul TaburinAmélie z Montmartru totiž mají něco společného. A tím je scenárista Guillaume Laurant (Kde je moje tělo?), který ví, po čem jeho příznivci touží. Francouzské kulisy jsou základem v obou filmech, zatímco v Amélii se ocitneme v Paříži a velká část děje se točí kolem dnes již světoznámé kavárny Cafe Des Deux Moulins (Kavárna U Dvou mlýnů), ve snímku Raoul Taburin, který nese název po hlavním hrdinovi, stejně jako v případě Amélie, se přenesemena francouzský venkov, do Provence do malebné vesnice Venterol. Zaručuji vám, že po zhlédnutí nejnovějšího filmu režiséra Pierra Godeaua (Julliete, Zničeni láskou) se budete chtít okamžitě na francouzský venkov podívat. 


Hrdina, nebo podvodník?

Hlavní hrdina Raoul Taburin se vyzná v kolech jako nikdo jiný. Lidé se k němu do dílny sjíždějí až z dalekého okolí, aby našel a opravil, co jiní nenašli a tudíž neopravili. Má krásnou milující ženu a dvě nádherné děti. Jenže ho trápí strašlivé tajemství. Vůbec neumí jezdit na kole. Neudrží se na něm a ihned z něj spadne. Přesto je po celém širém kraji živoucí legendou, kterou se stane po jednom ošklivém pádu z kola ještě v době, kdy je žákem základní školy. O jeho nevídaném `akrobatickém kousku`mluví úplně všichni. Pro své sousedy je hrdinou, který na kole umí to, co nikdo jiný nedokáže.

Ale protože pokaždé, když se Raoul někomu snaží sdělit pravdu, stane se něco strašného, raději to vzdá a se svým tajemstvím žije dlouhé roky úplně sám. Když se však v jeho životě objeví pařížský fotograf, z kterého se rázem stane jeho nový kamarád, život se mu obrátí vzhůru nohama a směřuje k velké katastrofě – jízdě na kole. 


Když se hraje výrazem, a nikoliv řečí

V hlavní roli se objeví pětapadesátiletý Benoît Poelvoorde, herec a komik, který má za sebou už více než čtyřicet filmů. Mezi ty nejznámější patří například Coco Chanel, Zbrusu Nový zákon nebo Utop se, nebo plav. Jeho role je neobvyklá a těžká v tom, že příliš nemluví, vše je soustředěno na jeho výraz. Jak se své nejnovější role zhostil, můžete posoudit sami. 

Jedno je ale jisté, Guillaume Laurant, který je považován za jeden z nejlepších evropských scenáristů, opět stvořil dílo, které je laskavé, humorné a něžné, zkrátka takové, na jaké jsme u něj zvyklí. 


Foto: Aerofilms

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM