KnihyRecenze

Recenze: Deník knihkupce

V antikvariátu či nezávislém knihkupectví už jsme snad aspoň jednou v životě byli všichni. Regály plné knih, charakteristická vůně, v níž se mísí staré a nové knihy, dřevo, občas zatuchlina. Knihkupec sedící u stolu, jenž pro samé knihy a vzácné tisky vyrovnané na stole do komínků není skoro vidět. To si představit dokážeme. Ale přemýšleli jste někdy nad tím, jaké to je být oním knihkupcem a všechno pozorovat z druhé strany? 


Nevybral si lehké povolání

Nemyslím tím být knihkupcem ve velkých řetězcových prodejnách, ale tím skutečným, tím, u kterého to všechno začalo. Shaun Bythell takovým knihkupcem je. A to v malém skotském městečku Wigtown, kam se sjíždějí lidé z celé země i ze zahraničí, aby každoročně navštívili místní knižní festival a Bythellovo slavné knihkupectví. V jedenatřiceti letech ho koupil od jednoho staršího muže, který se rozhodl odejít na odpočinek. To však ještě Bythell netušil, jak těžké bude konkurovat obřím e-shopům, jakým je například Amazon, které prodávají knihy mnohem levněji než kamenné obchody. 


Náš zákazník, náš nepřítel

Shaun Bythell je tak trochu morous, má rád pořádek, svoji přítelkyni Anne a nesnáší zákazníky. Hlavně ty, kteří v knihkupectví dokážou strávit hodiny a nic si nekoupí s tím, že to, co prodává, je brak. Ještě méně má rád ty, co v knihkupectví jen okouní a pak neváhají s chutí přiznat, že na Amazonu výtisk seženou mnohem levněji. A už vůbec nemá rád zákazníky, co ho poučují a myslí si, že o knihách vědí víc než on. Nesnesitelní jsou také ti, co chtějí slevu. Ke všemu bytostně nesnáší, když si z něj někdo dělá legraci. Přitom sám často využívá svého pověstného sarkastického humoru. Lidé jeho knihkupectví zbožňují, ale Shaunovi se raději vyhýbají. 


Čtenář si ho ale okamžitě zamiluje. Stejně jako jeho pomocnici Nicky, která pro něj každý týden připravuje takzvané labužnické pátky, kdy mu nosí `dobroty`vylovené z morrisonského kontejneru. Zásadně nedělá, co jí Shaun přikáže, ale ráda mu všechno odkývá. Zanechává po sobě binec, na police s knihami lepí cedulky (například Romány na domácí frontě), které má Shaun rád ještě méně než přechytralé zákazníky. Přesto působí jako nerozlučná dvojka. 


Knihkupectví, které musíte vidět

Kniha Deník knihkupce, jak už sám název napovídá, je tvořen deníkovými zápisky, které si Bythell psal v roce 2014. Bythell je, jak jste už jistě pochopili, skutečnou osobou a vlastní skutečné knihkupectví/antikvariát ve Wigtownu v Gallowayi. Největší ve Skotsku. Na skladě má přibližně sto tisíc knih (A pak že si zákazníci nedokážou vybrat!) a ročně jich prodá zhruba čtvrtinu.


Po dočtení knihy okamžitě zatoužíte se do jeho knihkupectví ve Wigtownu vydat. Chcete ho vidět na vlastní oči, stejně jako tlustou kočku, které Bythell říká Kapitán a která je každý týden tlustší a tlustší. Nutně si potřebujete vyfotit krb, u něhož se konají autorská čtení, i vchod, před kterým se z každé strany tyčí betonový sloup ve tvaru knih vyrovnaných do spirály. 


A také zatoužíte přečíst si esej George Orwella s názvem Vzpomínky na knihkupectví, jejímiž výňatky Bythell uvozuje každou kapitolu, respektive každý nový měsíc. Zmíněnou esej najdete v knize Uvnitř velryby a jiné eseje.


After Life pro knihomoly

Deník knihkupce patří ke knihám, ke kterým se budu vracet. Nejenže je plná tipů na knihy, které určitě stojí za přečtení, ale také humoru, jenž s tím suchým britským nemá skoro nic společného. Shaun Bythell vládne sympatickým skotským sarkasmem. Tak trochu připomíná Luka Danese ze seriálu Gilmorova děvčata. Znáte Luka Danese? Majitele bistra ve Stars Hollow, který nesnášel, když lidi v bistru telefonovali? A každého zákazníka si oblíbil vždycky, až když zaplatil a vypadnul? Tak Shaun je na tom podobně. Možná se hodí i srovnání s novinářem Tonym v podání Ricka Gervaise z britského seriálu After Life. Tony však není bručounem od přírody, ale stává se jím ve chvíli, kdy mu zemře jeho milovaná žena. Přesto mají jak Tony, tak Shaun, stejné sklony k sarkasmu i (ne)vřelý vztah k některým (většině) lidem. 


Utrácejte na správných místech

A co je na této knize nejlepší? Není Bythellova poslední! Už vyšla další, jež nese název Confessions of a Bookseller. Brzy se jí dočkáme i u nás v Česku a to opět díky nakladatelství Dybbuk, které vydalo i Deník knihkupce. Tak se do ní vrhněte hned po této knize.  Ale tuším, že vás k tomu ani vybízet nemusím. Stejně tak vás snad ani nemusím nutit k tomu, abyste chodili (a nakupovali tam, ne jen očumovali) do nezávislých knihkupectví a antikvariátů. Jedině tak je totiž můžeme udržovat při životě. Bez zákazníků ochotných v nich utratit peníze nezávislá knihkupectví brzy zaniknout a to by byla obrovská škoda. 


Pokud si chcete o nezávislých knihkupectvích přečíst něco víc, pak vás odkážu na článek Jakuba Pavlovského pro H7O. V první dílu svého chystaného seriálu se Pavlovský zaměřil na jeho oblíbené Vršovické knihkupectví.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM