KnihyRecenze

Recenze: Lekce chemie

Také patříte mezi ty, kteří si předtím, než knihu poprvé otevřou, nepřečtou žádnou recenzi? Recenze není objektivní. Nikdy, i když se vás třeba někdo bude snažit přesvědčit o opaku. Proto dám vždycky raději jen na svůj názor. A musím říct, že Lekce chemie je jedním z nejlepších románů, které jsem za poslední rok četla.


V posledních měsících nemám při výběru čtiva příliš šťastnou ruku, ale obálka knihy Lekce chemie mě zaujala hned, jak jsem ji spatřila na pultech knihkupectví. Mám ráda barvy a pin-up girls. A taky brožovaná vydání. Ale chemii ne, i když jsem z ní měla skoro vždycky jedničku, někdy teda dvojku. Jednou mi dokonce hrozila na vysvědčení trojka, protože mě chemikářka načapala s tahákem. Ten jsem nakonec měla úplně zbytečně, protože jsem stejně všechno uměla. Naštěstí mě měla ráda a původní pětku po opravném testu přepsala na jedničku. No nic, zpátky ke knize.


Kam patří žena? Do domácnosti

Šedesátá léta v Kalifornii ženám příliš nepřejí. Muži je považují za svou ozdobu a správkyni domácnosti. Aby žena sama myslela nebo si plnila své sny a tužby, k tomu přeci zrozena nebyla. Její místo je doma, mezi kuchyní a dětmi. Elizabeth Zottová má ale jiný názor. Je to vědkyně, ale nikdo ji za vědkyni nepovažuje, protože jí chybí titul. Titul jí ovšem chybí z jednoho podstatného důvodu, který vám ale prozrazovat nebudu. Když pak začne chodit s věhlasným vědcem, je považována za ženu žijící ve stínu slavného muže. Nikdo nebere v potaz, že její výzkum je výjimečný. Bylo-li by tomu skutečně tak, pak jistě za výjimečností onoho výzkumu stojí její partner nebo jiný muž, ale ne ona sama. Ona je přece žena.

Elizabeth Zottová by se mohla protloukat životem jako zneuznaná vědkyně a nikdo by ji nikdy nebral vážně. V jejím životě se ale stane něco, co ji nadobro změní. Samozřejmě vám neprozradím co. Ostatně to se stejně dočtete sami. Ale jedno vám tedy řeknu – je to vskutku strhující příběh o ženě, která se nechce smířit s postavením, jak se i dnes stále s oblibou říká, slabšího pohlaví. A rozhodne se s tím něco udělat. Bohužel se ale všechno spikne proti ní a vyhrát může jen ten, kdo se nevzdává.


Debut, na který se nezapomene

Bonnie Garmus (1957) je kalifornská spisovatelka, původně copywriterka a kreativní ředitelka. V roce 2022 debutovala právě románem Lekce chemie. A hned napsala bestseller, pokud tedy na nějaké bestsellery věříte, neboť je jimi skoro každá druhá kniha, vyjde-li u velkého nakladatele. Bestseller nebestseller, Lekce chemie se čte sama. A čtete ji se zatajeným dechem, ale i s úlevou, že od šedesátých let doba naštěstí přece jen o dost pokročila.

Vstupte do světa vědců, tištěných i audiovizuálních médií a především do života neobyčejné ženy, která se nechtěla spokojit s tím, za koho ji druzí považují a ani s tím, kým je nebo spíše není, kvůli tomu, že je žena. Streamovací platforma Apple TV+ chystá podle tohoto románu dokonce seriál, ale pochybuju, že bude stejně tak skvělý jako kniha.


Knihu Lekce chemie vydalo v roce 2022 nakladatelství Euromedia Group, a. s. – Ikar.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM