KnihyRecenze

Recenze: Síla rozumu v bláznivé době

Dezinformace. Slovo, které se v posledních letech skloňuje ve všech pádech. Umíte je rozpoznat? Jakými způsoby je naše mysl a rozum den co den zkoušena marketingovými specialisty? Přečtěte si Manuál kritického myšlení a budete zas o fous chytřejší, ať chcete, nebo ne.


Odhalte to, co ostatním zůstává skryto

Síla rozumu v bláznivé době s podtitulem Manuál kritického myšlení není určena těm, kdo chtějí věřit jen tomu, co se jim zrovna hodí. Kniha Jána Markoše je výhradně pro ty, kdo se chtějí orientovat ve světě médií, ale odmítají se spokojit s tím, že uvěří všemu, co se píše a říká. Ján Markoš, slovenský šachový velmistr a lektor kritického myšlení, učí své čtenáře číst informace podprahově. Informace si ověřovat, nezůstávat jen u jednoho zdroje. A co především – seznamuje nás se všemožnými marketingovými triky, které se nás snaží oklamat a donutit nás, abychom si mysleli něco, co ve skutečnosti není pravda.


Něco tady nesedí

Lidská mysl se totiž dá oklamat velmi snadno a vědí to i samotní politici, kteří se svými dobře promyšlenými sděleními snaží získat na svou stranu co nejvíce potenciálních voličů. Ale za jakou cenu? Častokrát neváhají překrucovat pravdu nebo rovnou lhát. Používají zkreslená data, která přetvářejí v grafy a tabulky, které jim hrají do karet. Leckdy nemáme šanci odhalit, že něco nesedí. Ale můžeme se to naučit.


Když už si něco chcete přečíst, tak tohle

Ján Markoš přehledným a velmi čtivým způsobem odhaluje, co je obyčejným smrtelníkům skryto. Společně s ním odhalujeme hoaxy, marketingové taktiky i politickou rétoriku, která slouží ku prospěchu nikoliv nám, ale pouze a jen samotného řečníka.

Síla rozumu v bláznivé době je knížka, kterou by si měli přečíst všichni, kdo se nehodlají spokojit jen s tím, co si kde přečtou a co zaslechnou. Najít skutečnost je někdy zdlouhavá a útrpná cesta, ale stojí za to.

Knihu Síla rozumu v bláznivé době vydalo nakladatelství Paseka v roce 2022.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM