PozvánkyVýstavy

Václav Hollar a umění kresby

V Paláci Kinských na pražském Staroměstském náměstí aktuálně probíhá výstava kreslíře a grafika Václava Hollara. Můžete tak zde zhlédnout jeho nejvýznamnější díla zapůjčená z evropských sbírek předních muzeí a galerií.


Nejen grafik, ale především kreslíř

Václav Hollar je často zmiňován jako grafik, ale jako kreslíře ho z laické veřejnosti zná jen málokdo. Přitom jeho díla dosahují i po mnoha letech vysoké umělecké hodnoty, díky čemuž je považován za jednoho z nejvýznamnějších kreslířů 17. století.

Václav Hollar, Akt mladé ženy, asi 1633–1636, Národní galerie Praha

Jeho předchůdci, současníci i následovníci

V roce 2017 Národní galerie vydala monografii – soupisový katalog jeho kreseb, které představují vrchol soudobého evropského kreslířského umění. Nyní přichází výstava, která se zaměřuje právě na jeho kreslířskou práci. V rámci výstavy však nezhlédnete jen jeho díla, ale také díla jeho současníků, předchůdců i následovníků. Nechybí ani grafické listy a obrazy autorů, které se nějakým způsobem k Hollarovým dílům váží.


Sbírka děl z celé Evropy

Cíl výstavy je jediný. Seznámit veřejnost s Hollarovými kreslířskými kořeny, s jeho inspirací a ukázat jeho jedinečnost a význam v rámci evropského umění 17. století.

Václav Hollar, Dívčí profil v čepci, asi 1635, Národní galerie Praha

Jednotlivá díla jsou zapůjčena z několika evropských sbírek, například z londýnského British Museum, Kupferstichkabinettu v Berlíně nebo z vídeňské Albertiny.

Výstavu můžete navštívit až od 23. února.


KDE: Národní galerie Praha (Palác Kinských)
KDY: do neděle 23. 2.
Více se o výstavě dozvíte ZDE.


Foto: Národní galerie Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM