DivadloKulturaPozvánky

Bratři Karamazovi: Klasika pro každého

Klasická díla v podání studentů DAMU mě vždycky neuvěřitelně nadchnou a to i v případě, kdy mě jejich literární předloha až tak nezaujala.


Studentská klasika

Bratři Karamazovi jsou toho důkazem. Nedávno měla hra na prknech divadla DISK svou premiéru a tu jsem si nemohla nechat ujít. Kdo Bratry Karamazovy zná v podání F. M. Dostojevského, ví, že premisou celého příběhu je vztah třech synů k jejich otci, který miluje víc alkohol než je. Celý život se o své syny nezajímal, a tak když se synové do svého rodného domu vracejí, nenalézají nic než výsměch, urážky a zhroucenou trosku, kterou kromě láhve zajímá jen jedna žena. Která shodou okolností učarovala i jednomu z jeho synů.


V hlavních rolích se opět, jak jinak, objevují studenti čtvrtého, tedy maturitního ročníku, Divadelní faktulty Akamedie múzických umění. A opět smekám před jejich hereckými výkony, za které by se nemuseli stydět ani herci z Národního divadla, naopak by na svůj výkon mohli být právem pyšní.


Když herce hraní baví

Je opravdovým zážitkem sledovat herce, na kterých je vidět, že je to skutečně baví. Výrazy obličeje, jemná mimika, gestikulace, to všechno utváří dokonalý celek, díky kterému je radost se na herce těch pár desítek minut koukat. Ba co víc, divák by se vydržel dívat klidně celý den. Pavel Čeněk Vaculík v podání otce Karamazova, David Krchňavý jako jeden z bratrů, Dmitrij, Michael Goldschmid jako druhý z bratrů Ivan a třetí bratr Aljoša v podání Kryštofa Dvořáčka skutečně září. Stejně jako posluhovač starého Karamazova Viktor Kuzník alias Smerďakov, který byl nepřekonatelný už jako Fortunato ve hře Poprask na laguně aneb Když vypuknou sváry.


Ženské zastoupení nezůstává pozadu, opět se tu setkáváme s krásnou Jessicou Bechyňovou i talentovanou Lýdií Šafářovou.


Doporučuji všemi dvaceti

Bratry Karamazovy na prknech divadla DISK doporučuji všemi deseti na rukou a těmi zbylými deseti na nohou. A rozhodně i těm, kteří si na klasická díla nepotrpí. Tu zhruba hodinu a půl určitě stojí za to absolvovat a to nejen proto, abyste si o tomto Dostojevského díle udělali představu, ale hlavně, abyste poznali, jaká nová herecká generace vstupuje do velkého (nejen) divadelního světa.


Více o hře se dozvíte ZDE.


Foto: Divadlo DISK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM