Recenze

Arthur Jafa: Výstava, která nezná žádná tabu

Galerii Rudolfinum mám ráda z jednoho důvodu. Pořádá výstavy, které se od všech ostatních liší. Jsou kontroverzní. Hodně kontroverzní. Současná výstava Arthura Jafy není jiná.

Jak běloši vnímají černochy?

Přiznávám se hned na začátku. Asi jsem ji tak úplně nepochopila. Měla jsem za to, že jde o Jafovo zachycení afroamerické a obecně černošské populace v různých společenských kontextech a na pozadí historických událostí. Jenže ne všechny fotografie (kolikrát mi uniká jejich smysl), které jsou na výstavě k vidění, jsou od něho. Výstava kromě Jafy totiž představuje ještě další tři umělkyně, fotografku Ming Smith, instagramovou výtvarnici Fridu Orupado a také Missylanyus, která má populární youtube kanál. Kromě toho, že výstava zachycuje vnímání černochů bělochy, platí to i obráceně. Ukazuje, jak černoši vnímají bělochy. To však z fotografií nevyčtete. K tomu slouží videoprojekce.

Hlava bez mozku. Mozek bez hlavy

Víc než videoprojekce mě zaujaly fotografie. Je na nich totiž zachyceno to největší zlo. Zabíjení, smrt, krev, utrpení a to v hodně explicitní formě. Mozek vyhřezlý z lebky, chybějící hlava… V poslední části výstavy, kdy mezi čtyřmi tmavými stěnami a v úplné tmě běží videoprojekce s fotkami tváří a postav, si připadáte jako v jiném světě. Hudba, která projekci doprovází, ve vás vyvolává dojem, jako byste byli v kůži zdrogovaného Oskara z filmu Gaspara Noého Vejdi do prázdna. Anebo že jste se ocitli na taneční party, kam zapomněli pozvat hosty.

Od všeho trochu

Výstavu můžete projít za patnáct minut anebo na ní strávit třeba tři hodiny. Fotky, které visí na galerijních zdích, totiž doplňuje hned několik katalogů, kterými můžete listovat třeba celý den. V každé místnosti se také promítají různé dokumenty, netřeba snad zdůrazňovat, že některé scény jsou dosti kontroverzní. U jiných se zase budete smát, další vás donutí zamyslet se nad tím, jak různé kultury vnímají odlišné typy lidí. Z výstavy se dozvíte, jak těžké je být v dnešním světě černý. A jak těžké to mají ti, kteří se svým vzhledem, přesvědčením anebo smýšlením vymykají konformitě.

Hudba, dokumenty, filmy, fotografie… To všechno na výstavě najdete.

Vstup na výstavu je zdarma.

Výstava Arthur Jafa trvá do 31. 3. 2019

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM