e
e
e
e
e
ReportážeSpolečnost

Český bestseller 2017 ovládl Saturnin a Kovy

Ve středu 9. května proběhla na lodi Europé literární akce Český bestseller 2017. Nominací bylo spoustu a vyhrál i jeden můj osobní favorit. Tenhle večer ale rozhodně nebyl jenom o knihách. I když ty samozřejmě dominovaly. Ne však víc než jejich autoři.

Jen pár minut po sedmé hodině večer vyplula loď ze svého kotviště Na Františku. Čekala nás čtyřhodinová plavba. První část se pochopitelně nesla v ryze oficiálním duchu. Přebíraly se ceny, gratulovalo se a fotografovalo. Vyhlašovali se totiž vítězové hned jedenácti kategorií. A kdo si odnesl ceny?

Autoři knih a elektronická tužka k tomu

Kategorii Česká literatura pro děti a mládež vyhrál kolektiv autorů Hany Lamkové, Josefa Lamky, Jiřího Poboráka, Ljuby Štíplové a Jaroslava Němečka s knihou Podivuhodné příběhy Čtyřlístku. Kategorii věnovanou překladové literatuře vyhrál americký spisovatel Jeff Kinney se svým Deníkem malého poseroutky 11: Všechna sláva. Tou nejlepší kuchařkou se za minulý rok stala kniha Romana a Jany Vaňkových Jednoduše & dokonale – Kuře. Kategorii Odborná a populárně naučná literatura vyhrál Tomáš Kosačík a jeho Promrhané dny. Kniha Hygge zase ovládla kategorii Zdraví a životní styl. Nejúspěšnější biografií byla vyhlášena kniha Kovy – Ovšem od známého youtubera Karla Kováře. Vyhlašoval se i vítěz speciální kategorie Produkt roku 2017, kterou vyhrála elektronická tužka od společnosti ALBI Česká republika, s níž si hlavně ti nejmenší děti užijí spoustu zábavy. Pokud by vás zajímalo, která audiokniha byla minulý rok tou nejprodávanější, tak jde o Bosse Babiše sepsanou Jaroslavem Kmentou. No kategorii Překladová beletrie pro dospělé vyhrál můj favorit Lars Kepler s knihou Lovec králíků. Cenu čtenářů pak získal Ota Kars za knihu Jmenuju se Tomáš, která vypráví příběh Tomáše Holého, dětské hvězdičky sedmdesátých a osmdesátých let, která tragicky zahynula v roce 1990 při autonehodě.

Večírek, jak se patří

Po vyhlášení všech vítězů nastal čas rozjet tu neoficiální část akce s živou hudbou, skvělým jídlem a co hlavně – v dobré společnosti. Všichni ocenění poskytovali rozhovory, navazovali se nové kontakty, možná i známosti, popíjelo se víno a pivo a jedla se tlačenka, grundle, sýry, maso a další dobroty.

Abych řekla pravdu, po Vltavě jsem se plavila naposledy na základní škole, do zoo v pražské Tróji. Od té doby ale uplynulo možná už dvacet let a tak jsem si plavbu náležitě užila. Proplouvat při západu slunce, s živou hudbou v pozadí, kolem Vyšehradu je nezapomenutelný zážitek i pro rodilou Pražačku.

Když loď krátce po jedenácté večer zase zakotvila Na Františku, nikomu se domů moc nechtělo. Stále bylo co jíst a pít, a i když se pár lidí vylodilo už na Výtoni, pořád jich na lodi zbývalo tolik, že se měl každý stále s kým bavit. Sešli se tu majitelé vydavatelství i tiskáren, knihkupci, marketéři i novináři.

Absolutním vítězem Českého bestselleru pro rok 2017 se stává….

Nesmím zapomenout na to nejdůležitější – stále ještě možná nevíte, kdo se stal absolutním vítězem Českého bestselleru pro rok 2017. Nejspíš to pro vás nebude vůbec nic překvapivého, protože cenu si neodnesl nikdo jiný než politik, novinář a spisovatel Miroslav Macek, který je autorem úžasné knihy Saturnin se vrací. Řekla bych, že zcela zaslouženě.

Tak zase za rok!

Foto: KNIHCENTRUM.cz, Petr Kučera

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM