Rozhovory

Dominika Býmová: „Hezká tvář je jen doplněk.“

Herečku Dominiku Býmovou možná znáte díky seriálu Přístav, kde ztvárnila blogerku Jitku Hlavánkovou, nebo třeba z filmu Hastrman či Křídla Vánoc. Dominika o sobě mluví jen velmi nerada. A když už, tak jenom o práci nebo o cestování. To je to, co ji baví ze všeho nejvíc. S Dominikou jsme si ale popovídaly nejen o tom. Podařilo se mi ji rozmluvit a tak jestli o ní chcete vědět víc, čtěte J

Dominiko, lidé tě asi znají hlavně z divadla, ale zahrála sis i menší role v seriálech Přístav a Ohnivý kuře. Máš za sebou i pár filmů. Co dalšího plánuješ?

Letos na podzim budu k vidění ve výraznější roli v novém seriálu režiséra Honzy Prušinovského, který bude vysílat Česká televize. Taky mě čekají čtyři divadelní premiéry. A ráda bych si rozšiřovala pracovní mantinely, proto se chystám na různé formy hereckého dovzdělávaní, u nás i v zahraničí.

Takže budeš cestovat?

Aktuálně mam plánované jen krátké cesty mezi zkouškami v divadle, ale ráda bych ještě před létem odjela na pár dní surfovat.

Budeme předpokládat, že většina mých čtenářů a čtenářek tě nezná, co bys o sobě řekla?

V prvé řadě jsem obrovský milovník své rodiny, dobrého jídla, vína, sluníčka, moře a dobrých knih. Mám sklony k workoholismu, protože svou práci miluju.

Co nejraději jíš a čteš?

Miluju všechno dobré jídlo a k tomu dobré víno. Takže mnoho destinací na dovolenou vybírám i s ohledem na to. Co se četby týče, mám knihovnu už tak rozsáhlou, že knihy musím odkládat do komínků na zemi. Tři knihy mám rozečtené na nočním stolku a jednu v kabelce. Jsou to syrské pohádky, cestopis z Mexika z doby conquistadorů nebo knížka o bylinkaření.

Na první pohled jistě zaujmeš hlavně vzhledem. Což nemusí být vždycky výhoda. Jak to vnímáš v herecké profesi? Je hezká tvář k užitku, nebo spíš na škodu?

Doufám, že na první pohled zaujmu také třeba jiskrou v oku a úsměvem na rtech (smích, pozn. red.). Myslím, že hezká tvář je asi príma doplněk k lepšímu sebevědomí, díky kterému potom člověk vypadá jistější a vyrovnanější. Ale mnohem důležitější je charisma a poté talent. Ten se pohlednou tváří oklamat nedá.

A ty jsi jistá a vyrovnaná?

Moje vnitřní síla a vyrovnanost přišly s věkem. Stejně tak i charisma, které podle mě jde ruku v ruce s životní cestou, kterou jsem zatím ušla. Mé povahové rysy ale dokáží popsat mí přátelé lépe než já. Ale o co se opravdu snažím, je usmívat se na svět okolo sebe.

Vypadáš jako velká `slušňačka`. Seš taková doopravdy, nebo klameš tělem?

Nevím, co přesně si představit pod pojmem velká slušňačka, ale pokud to znamená, že nemluvím jako dlaždič, nelibuju si v aférách a nezveřejňuju na svých sociálních sítích svoje fotky ve spodním prádle, pak ano. Ale také dokážu tančit na stole na skvělém večírku, utrhnout tulipán, když někomu čouhá přes plot zahrady, a umím se prát jako lev, pokud je někdo z mé rodiny či přátel v nouzi.

Vždycky bylo tvým snem stát se herečkou?

Ano vždycky. A zatím se mě to stále drží.

Co tě na hraní nejvíc baví?

Hraní.

A je něco, co tě na tomhle povolání štve?

Častá neúcta k hercům, obsazování stále stejných hereckých tváří a nízké honoráře. To je občas velké téma nejen v divadle. Za stejnou práci by měl být stejně platově ohodnocen jak muž, tak žena.

Máš herecký vzor?

Miluju Vydru (Václav Vydra, pozn. red.)!

Koho by sis chtěla v životě zahrát?

Nejdřív to byly princezny a teď jsou to spíše charakterní role silných žen. Stále však čekám na svou vysněnou Julii (Romeo a Julie od Shakespeare, pozn. red.).

Kdo je pro tebe silnou ženou? Kromě Shakespearovy Julie?

Silná žena je pro mě maminka, která svým dětem předává lásku k druhým i k sobě samým, stejně tak jako je silná žena ta, která si plní své sny a touhy. Ať jsou jakékoliv. Já se také snažím žít život dle svých ideálů.

Kromě toho, že hraješ, děláš i něco jiného?

Ještě před měsícem bych řekla, ze mě opravdu baví procházky s mým zlatým retrívrem Sunnym, ale ten je teď v pubertě a na procházce vodí spíš on mě. To už mě tak moc nebaví. Ale opravdu ráda poznávám svět. A nemusí to být jen daleký svět, stačí mi výlet kousek za Prahu, do přírody, do Českého Krumlova, do hor v zimě či v létě…

Když se někdo podívá na tvé webové stránky, skoro by si mohl myslet, že se živíš i modelingem. Je to tak?

Živí mě primárně herectví a k tomu patří třeba i nějaké hezké fotky. Takže ano, občas si užiju i focení.

Abych řekla pravdu, obecně se toho o tobě asi moc neví, protože na internetu se nedozvím ani to, kolik je ti let nebo kde ses narodila. Znamená to, že nerada mluvíš o sobě a svém soukromí?

O svém soukromí mluvím nerada, čím dal víc. Hlavně proto, ze soukromí se často netýká jen mě samotné. A mluvit o mých blízkých bez jejich vědomí mi nepřijde fér. Jo a u hereček, a vlastně u všech žen, se od jistého věku o věku nemluví (smích, pozn. red.).

To ale není tvůj případ J Navíc dnešní doba přeje spíš lidem hodně otevřeným než těm, kteří o sobě neradi mluví nebo neradi vystavují fotky a videa ze svého života na sociálních sítích. Lidé se se svým oblíbencem rádi ztotožňují… Není to tak?

Sociální sítě dávají nahlédnout do každodenního života, ale míru otevřenosti si musí každý zvážit podle sebe. Pro mě je důležité zachovat si trochu soukromí i při mé profesi.

A prozradíš něco ze svého soukromí?

Bydlím v krásné a klidné části Prahy, kterou doslova miluju. Zbožňuju procházky po okolí, protože mám pocit, že jsem někde na vesnici a na druhou stranu za pár minut v centru všeho dění. Zbožňuju, když se mohu celý den prohrabávat v hlíně a sázet kytky, pak se obléknout a odjet na večerní představení do divadla. Jsou to skvělé protiklady, díky kterým snad nikdy nevyhořím.

Bydlíš v bytě nebo domečku?

Od obojího něco. Trávím volný čas jak v přírodě, tak i v centru města, odkud to mám blízko do divadel.

Co ty a rodina? Máš přítele, se kterým plánuješ svatbu, děti?

Je mi mnohem lépe v dlouhodobých vztazích, než v krátkých známostech. Za své největší štěstí považuju právě to, že všechny úspěchy a neúspěchy sdílím už několik let s jedním úžasným mužem. Vlastně skoro rok už mám kluky dva. Ten druhý je také blond a jmenuje se Sunny. Nikoho dalšího doma zatím neplánujeme.

Foto: archiv Dominiky Býmové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM