DivadloPozvánkyRecenze

Euripidovo drama přibije diváky do židlí

Když jsem se doslechla, že mé oblíbené divadlo Disk chystá premiéru Eurpidovy hry Orestes, zastyděla jsem se. Jediné, co jsem o ní totiž věděla, bylo, že jde o řeckou tragédii. A to je zoufale málo.


Řecká matkovražda

Orestes mě zaujal hned poté, co jsem si přečetla, o čem je. Pokud jste na tom stejně jako já a o Orestovi jste nikdy neslyšeli, pak věřte, že jde o skutečné drama. Tedy ve zkratce (hra představuje jen část původního díla). Spartě a Mykénám vládne rodina, jejíž členové se v lásce příliš nemají. Kují proti sobě pikle, pomlouvají se, až nakonec dojde na nejhorší. Syn zabije vlastní matku, aby pomstil svého otce. Jeho sestra mu v matkovraždě pomáhá. Orestes s Electrou se rázem stávají černými ovcemi znesvářené rodiny, ale co hůř – i vyvrhely celé obce, která si nepřeje nic jiného než jejich smrt. Zbývá jim jediné, buď se pokorně podřídit vůli lidu, anebo se pomstít těm, kteří si zaslouží zemřít stejně jako oni.


Studentské výkony je záhodno ocenit

Když přichází na jeviště Jessica Bechyňová, která ztvárňuje Electru, Orestovu sestru, její útrpný výraz vám naznačí, že tady jde veškerá sranda stranou. Jakmile začne odříkávat svůj part, už po prvních větách je jasné, že tato studentka si vybrala školu správně. Pro ty z vás, kteří divadlo Disk neznají, připomínám, že je součástí Divadelní akademie múzických umění a tudíž v něm hrají jen studenti. Herecky nezůstává pozadu ani hlavní představitel hry, Orestes v podání Michaela Goldschmida. Nemuseli by totiž ani mluvit a z jejich gest a obličejové mimiky nám je hned jasné, zdali trpí, radují se, zadržují slzy nebo se vztekají. Jakožto správní herci totiž vědí, že pouhé odříkávání textu nestačí. Dobří herci hrají celým tělem, včetně očí i nepatrných, sotva postřehnutelných gest.


Ani minuta nudy

Za zmínku ovšem stojí i ostatní herci, kteří podávají neméně obstojné výkony, jako například Kryštof Dvořáček jakožto Pylades, nejlepší Orestův přítel, který by za něj klidně položil život. Ocenit zaslouží i David Krchňavý, který hraje Meneláa, spartanského krále.

Hra trvá zhruba 90 minut a troufám si tvrdit, že ani jedinou minutu se nebudete nudit. A ještě si oprášíte znalosti (jsou-li nějaké) z dějin starověkého Řecka.

Termíny představení najdete ZDE.

Foto: archiv divadla DISK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM