audioknihyRecenze

K poslechu: Winterbergova poslední cesta

Už jste někdy jeli vlakem z Berlína do Sarajeva? Ne? V tom případě si nasaďte sluchátka a vydejte se na cestu podle starého baedekeru pro Rakousko-Uhersko z roku 1913.


Víte, co je žároviště?

Jan Kraus pracuje jako pečovatel a stará se o umírající pacienty. Je původem z Vimperku, ale žije v Německu. S některými pacienty tráví pár dní, s jinými celé týdny nebo měsíce. Ovšem Wenzel Winterberg, původem z Liberce, je trochu jiný pacient. Je mu přesně tolik jako Československé republice a je stejně starý jako liberecké krematorium, na které ve svém vyprávění často vzpomíná. Nenazývá ho však krematoriem, ale žárovištěm.


Záchvaty historie

Winterberg jednoho dne Krause požádá, aby s ním absolvoval svou poslední cestu vlakem z Berlína do Sarajeva. Jenže to jde jen velmi těžko, když v dnešní době už žádný přímý spoj mezi Berlínem a Sarajevem nejezdí. Dostat se do Sarajeva je zkrátka těžké. Přesto se na společnou cestu vydávají a Winterberg vypráví o své dávné lásce Lence, která se ztratila někdy na začátku druhé světové války, i o svém životě a historii, neboť občas, tedy spíše často trpí záchvaty historie. Sice celý život pracoval jako tramvaják, ale o historii toho ví skutečně hodně.


Rudiš není jen českým, ale i německým literárním zlatem

Winterbergova poslední cesta je první román Jaroslava Rudiše (1972), který napsal v německém jazyce. V Německu také vzbudil obrovský ohlas. Dokonce za něj byl nominován na prestižní cenu Lipského knižního veletrhu. V roce 2020 mu pak byla uděleno ocenění Chamisso-Preis/Hellerau.

Rudiš je ovšem také držitelem Ceny Jiřího Ortena, kterou získal za svou prvotinu Nebe pod Berlínem (2002). Ta byla také oceněna Nejkrásnější knihou roku. Rovněž je autorem trilogie komiksů Alois Nebel. Za novelu Národní třída (2013) byl v roce 2014 nominován na Magnesii Literu.


Patnáct hodin kvalitního poslechu

Audioknihu čte herec Pavel Batěk a nutno podotknout, že velmi sugestivně a návykově. Jakmile ji rozposloucháte, nepřestanete ji poslouchat, dokud nedojdete na samý konec. Ovšem samozřejmě s přestávkami, audiokniha totiž vyjde na bezmála šestnáct hodin poslechu.

Také vás občas přepadají záchvaty historie? V tom případě je pro vás tahle audiokniha (nebo snad kniha) tou nejpříhodnější, kterou v tomto roce nejspíš budete číst. Nebo poslouchat.


Stopáž: 15 h 45 min
Audioknihu si můžete zakoupit ve vydavatelství OneHotBook.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM