audioknihyRecenze

K poslechu: Ochráním tě

Když si vybíráte audioknihu, je dobré zaměřit se nejen na to, o čem kniha je, jak to bývá u klasických knih, ale i na to, kdo knihu předčítá. A tak když jsem zjistila, že nejnovější knihu Petera Maye čte herec Jiří Dvořák, byla pro mě jasnou volbou.

Skotský novinář a spisovatel Peter May u nás není neznámým autorem, naopak. Jeho thrillery nám přinášejí potěšení už dvacet let. V roce 1999 u nás vyšla poprvé kniha Pán ohně, která patří do Mayovy série takzvaných čínských thrillerů. Od té doby si u nás našel desítky tisíc čtenářů.

 

Jde o víc než jen o napětí

Kniha, která u nás zatím vyšla naposledy, Ochráním tě, je zároveň první, kterou jsem od něj kdy četla/poslouchala. Ostuda? Nejspíš. Ovšem jinak jsem thrillery zvyklá číst poměrně často a tak mám s čím porovnávat. A uznávám, Mayovy příběhy rozhodně nejsou prvoplánové a rozhodně mu nejde jen o to čtenáře napínat, děsit a překvapovat.

 

Minulost a přítomnost

Příběh, jenž se odehárává v knize Ochráním tě, daleko předčil má očekávání. Možná za to může i to, že je román situovaný částečně do Paříže a z větší části do upršeného, pošmourného Skotska, jehož atmosféru umí May tak perfektně popsat. Manželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi vlastní luxusní oděvní značku Ranish Tweed. Žijí v přepychu, obklopují se svými přáteli a zdánlivě jejich poklidné životy nic nenarušuje. Až do chvíle, než společně vyrazí na služební cestu do Paříže, kde se Niamh dozví, že ji manžel podvádí s ruskou módní návrhářkou. Záhy na to automobil, v němž Ruairidh odjíždí se svou milenkou, vyletí do povětří. Niamh je v šoku. Nemůže uvěřit tomu, co zjistila a co se stalo. Francouzská policie zahajuje vyšetřování a ona se vrací domů, na skotský ostrov Lewis.

Od té chvíle čtenář díky vyprávění toho, co se dělo v dávné minulosti, ještě když byli Niamh a Ruairidh děti, zjišťuje, že oba si nadělali příliš mnoho nepřátel na to, aby jejich životy mohly dál plynout tak poklidně, jako doposud.

 

Můj nový oblíbený hlas

Dvě dějové linky, dva hlasy. Současnost z úst Jiřího Dvořáka jsem si neskutečně užívala. Jiří Dvořák totiž umí měnit hlas tak, že ať je v jakékoliv poloze, vždycky zní melodicky. Jeho hlas poznám mezi stovkami jinými. Navíc se skvěle hodí do témné skotské atmosféry.

Minulosti se ujala herečka Lenka Zbranková. Přiznávám se bez mučení, vůbec jsem netušila, o koho jde. A tak jsem si aspoň zjistila, že jde o divadelní herečku, která působí v Národním divadle, v pražském divadle Studio DVA a také v Městských divadlech pražských. Je jí šestačtyřicet let a vůbec na svůj věk nevypadá. Má dceru a pochází ze Vsetína. A až uslyšíte její hlas, určitě si o ní budete chtít zjistit víc. Tak jako jsem v dětství milovala hlas Taťjany Medvecké, nyní jsem si oblíbila hlas Lenky Zbrankové. V mnohém se totiž podobají.

 

Je lepší May nebo Dvořák?

Třináctihodinová stopáž mluveného slova vám, troufám si tvrdit, uteče jako nic. Napětí se postupně stupňuje, čtenář se dozvídá čím dál intimnější informace ze života hlavních postav. Toužíme znát pravdu. Chceme vědět, co se onoho osudného dne, kdy automobil s Ruairidhem a jeho milenkou vybouchlo, stalo. A když se tak konečně stane, nedokážeme uvěřit vlastním očím/uším. Tak to má v dobrém thrilleru být.

Audioknihu Ochráním tě skotského autora Petra Maye doplňuje původní, nostalgická hudba, která perfektně podtrhuje ponurou náladu, která celou knihu prostupuje.

S Mayem jsem rozhodně touto audioknihou neskončila. Ke všemu, když i některé z dalších jeho knih namluvil rovněž Jiří Dvořák.

Audioknihu si můžete zakoupit ZDE.

 

Foto: OneHotBook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM