audioknihyRecenze

K poslechu: Chirurg

Petru Dvořákovou jsem se rozhodla poznat prostřednictvím její zatím předposlední knihy Chirurg. Když jsem zjistila, že audioknihu načetl Pavel Batěk, jehož hlas je pro mě balzámem na duši, rozhodla jsem se spíš si ji poslechnout, než přečíst.


Pavel Batěk jako Hynek Grábl

Už po pár minutách jsem zjistila, že to byla správná volba. Hlas Pavla Baťka je pro hlavní postavu knihy, chirurga Hynka Grábla, jako ušitý. Hynkovu postavu si s Baťkem snadno ztotožníte. Charismatický, stále ještě relativně mladý muž, proutník, seladon a přesto muž se dvěma závazky a manželkou, pro kterou je rodina vším, to je Hynek Grábl. Charisma však nelze upřít ani Baťkovi a už vůbec ne jeho hlasu. Baťkovo ztotožnění s chirurgem Petry Dvořákové je o to lehčí, že sám Batěk doktora už kdysi hrál a to v seriálu Ordinace v růžové zahradě a řešil podobné problémy jako ústřední postava knihy. 


Doktor se škraloupem a milenkou na krku

A o čem Chirurg je? O muži, který má šikovnou a milující dceru, problémového syna, kterého víc než škola a sport zajímají kamarádi, a manželku, která hlídá každý jeho krok. Alkohol má však raději než rodinu. Právě kvůli němu ho vyhodili z prestižní pražské kliniky. To mu jeho žena ani tchán nechtějí za nic na světě odpustit, ale dokud stále zastává zaměstnání lékaře, tolerují ho. Protože kdo by nechtěl mít za manžela nebo zetě doktora, že?


MUDr. Hynek Grábl se ve svém novém působišti snaží chovat slušně a dokonce abstinovat. Dlouho mu to ale nevydrží. Stejnou slabost jako pro alkohol má i pro krásné a mladé ženy, které ničím nepřipomínají jeho manželku. Jde o klasický vztahový román či novelu, v níž se jistě mnohé čtenářky a čtenáři najdou. Neotřelý způsob vyprávění Petry Dvořákové dodává knize lehkost, svižnost a také nápaditost, protože stát se může cokoliv, ale jen málo možností příběh nesfoukne do kategorie literárního braku. Navíc neexistuje příliš mnoho spisovatelek, které dokážou psát z mužské perspektivy tak, aby to bylo skutečně věrohodné. I to však Dvořáková umí na jedničku s hvězdičkou. A i tím mě navnadila na další její knihy, které si rozhodně musím přečíst.


Stejně tak se chystám poslouchat i dál Pavla Baťka, který se nyní postavil do řady k mému nejoblíbenějšímu interpretovi a herci Pavlu Rímskému. 


Audioknihu si můžete zakoupit ZDE.

Stopáž: 9 h 52 minut


Foto: OneHotBook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM