PozvánkyVýstavy

MADe in China: Umělec, který hejtuje čínskou diktaturu

Pražské Centrum současného umění DOX hostí díla umělce, který se skrývá před čínským režimem. A má k tomu opodstatněný důvod. Badiucao, jak zní jeho pseudonym, nemá rád ideologické ani morální kontroly, cenzuru, násilné asimilace ani potlačování protestů proti rostoucí moci Číny v kdysi velmi prozápadním Hongkongu. A dává to najevo celému světu.


Draze zaplacená provokace

A díla jsou to velmi, jak jen to říct, svérázná, křičící, provokativní. Na výstavě najdete například postel, na níž se místo matrace nachází ostré pastelky. Tak si autor připomíná, že nesmí před komunistickým režimem usínat na vavřínech. V další části výstavy najdete neonová loga nejznámějších společností na světě – Googlu, Twitteru nebo třeba Facebooku – ale ve značně pozměněné variantě. Sociální sítě jsou pro něj platformou, kde vyjadřuje své názory, a zároveň mu poskytují možnost, aby se jeho myšlenky dostaly do celého světa. Mohou být však i nástrojem moci. Nebo naopak může režim omezit jejich používání, tak jak to známe z aktuální situace v Rusku.


Masakr na náměstí Nebeského klidu, který proběhl v čínském Pekingu v roce 1989, zase odráží instalace složená ze šedesáti čtyř kreseb. Ne však jen tak ledajakých. Představují obtisky hodinek, které Badicuao pořídil vlastní krví. Právě hodinkami odměnila čínská vláda vojáky, kteří se tehdy masakru zúčastnili. Jedny hodinky dokonce objevil na aukci módních doplňků. Badiucao je získal a používá je jako důkaz toho, že historii vymazat nelze.

Další z vystavovaných děl, také kresba, zobrazuje čínského pohlavára, jak si v náručí hýčká koronavirus, a krmí ho z kojenecké lahve. Ano, přesně takový koronavirus, jak ho známe v jeho buněčné podobě. Badiucao je radikálně proti čínské cenzuře, která za pandemie v zemi panovala.


Badiucao z důvodů uvedených výše, ale i mnohých jiných, z Číny uprchl, respektive odešel za prací do Austrálie v roce 2009 a od té doby se do Číny podíval jen jednou. Ač má v Číně příbuzné a přátele, nemůže si dovolit je navštívit. Ani s nimi není nijak v kontaktu.


Kam až sahá moc Číny?

Než se výstava otevřela veřejnosti, Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze dokonce kontaktovalo pořadatele s tím, že by se výstava neměla uskutečnit, neboť ublíží citům čínského lidu. Podobně byl osloven i ministr zahraničí Jan Lipavský. Pořadatelé však prosby velvyslanectví nevyslyšeli a výstava je tak k vidění až do neděle 28. srpna 2022.

Běžte se na ni podívat. A šiřte ji dál.


KDE: Centrum současného umění DOX (Praha)
KDY: do neděle 28. 8. 2022
Více informací o výstavě se dozvíte na oficiálních stránkách DOXu.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM