Divadlo

Mýcení: Sonda do zkažených duší lidí z lepší společnosti

Tohle představení žádnou reklamu nepotřebuje. Jakmile začne na webových stránkách Divadla Na zábradlí předprodej vstupenek, je do pár hodin beznadějně vyprodané. Přesto jsem se o Mýcení rozhodla napsat především ze svých osobních důvodů. Je to jedno z nejlepších divadelních představení, které jsem kdy viděla.

 

Dostane se vám pod kůži

A že chodím do divadla docela pravidelně. Nechci se chlubit, ale od svého dětství do současnosti, tedy do mých třiceti let, jsem viděla už hodně divadelních představení. Ne ale každé, ba spíše téměř žádné, mě neuchvátilo tak, abych o něm chtěla napsat, nebo, nedej bože, o něm přemýšlet ještě týden poté, co jsem ho zhlédla. Jenže Mýcení je jiné. Vryje se vám hluboko pod kůži.

 

Pár metrů čtverečních, osm silných příběhů

Mýcení je drama odehrávající se v jednom malém pokojíku. Sotva na pár metrech čtverečních se setká hned osm lidí, všichni z vybrané společnosti. Všechno na první pohled vypadá dokonale. Dokonalé prostředí, dokonalí lidé, dokonalé šaty, dokonalé chování a vytříbený vkus. Leč záhy zjišťujeme, že za vším tím pozlátkem se skrývá něco velmi temného, něco, o čem možná ani sami hlavní aktéři netuší, že to mezi nimi, dokonce v nich samotných, existuje.

 

Všichni máme problém

Celý příběh začíná v pozdních večerních hodinách a trvá téměř až do rána. Pán a paní Auersbergerovi očekávají důležitou návštěvu – herce Národního divadla. Kvůli němu se čeká s večeří, vznikají absurdní dialogy a ještě absurdnější situace. Místo toho, aby rodina oplakávala mrtvou tanečnici, kterou všichni přítomní velmi dobře znají, celá konverzace se stáčí mnohem přízemnějším směrem. Na první dojem určitě. Jenže jak večer plyne, pomalu zjišťujeme, že každý v místnosti má nějaký problém. Cítí se nedoceněný, méněcenný, zneužitý… Situace se každou chvílí vyhrocuje. Nemálo k tomu přispívá i obrovské množství alkoholu, který se na tomto komorním večírku konzumuje v hojném množství po celý večer.

 

Nenechá vás vydechnout

Je to hra, která vás od první minuty vtáhne do děje. Chcete vědět o všech protagonistech naprosto všechno. Chcete vědět, jak myslí, co chtějí a co naopak odmítají, jaký postoj zastávají. Nenechá vás do poslední minuty vydechnout. Nesledujete ji totiž jako divadlo, ale jako sondu do zkažených duší lidí z vyšší společnosti.

Budete se smát, budete se divit, možná pocítíte i lítost, ale co hlavně, budete přemýšlet. A to především díky neuvěřitelným hereckým výkonům Jany Plodkové, Václava Vašáka, Jakuba Žáčka, Petra Jeništy a dalších, kteří ve hře účinkují.

Další informace o Mýcení se dozvíte zde.

Foto: archiv Divadla Na zábradlí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM