DivadloPozvánky

O Pavlovi je hra o psychickém teroru

Ale také je to kniha. Dani Horákové, doktorky filozofie, o jejím životě s režisérem Pavlem Juráčkem, který miloval sebe i svou práci víc než všechny lidi, kteří milovali právě jeho a snažili se mu pomoct.


Režim podporovat nechtěl

Když se Daňa Horáková s Pavlem Juráčkem seznámila, byl to její do té doby nejšťastnější den v životě. V roce 1979 se za něj provdala a odstěhovali se spolu do Mnichova. Pavel Juráček byl představitel takzvané Nové vlny a jeho nejúspěšnějším filmem se stal Případ pro začínajícího kata. Dohromady ovšem vytvořil pouze tři filmy. Odmítal se zaprodat režimu, ostatně on i Daňa byli signatáři Charty 77.


Sen, který se nesplnil

Mysleli si, že v Západním Německu zbohatnou a stanou se úspěšnými. Místo toho se tísnili v malém bytě a šetřili, kde se dalo. Juráček si psal deník, ale na jinou uměleckou činnost nedošlo. Daňa se mu snažila všemožně pomáhat, ale dočkala se jen posměšků, urážek, fyzického násilí a nenávisti.


O něm bez něj

Divadlo Na zábradlí, respektive režisérka Anna Klimešová se rozhodla zdramatizovat knihu O Pavlovi, kterou Daňa Horáková napsala v průběhu třech let a v roce 2020 ji vydalo nakladatelství Torst. Za tento svůj literární počin vyhrála soutěž Kniha roku Lidových novin 2020. V roli Dani se v divadelní hře objeví Anežka Kubátová, v roli Pavla Horáka Michal Bednář.


Se smíchem o vážných věcech

Téměř dvouhodinové divadelní představení vás do života Dani a Pavla vpraví i bez toho, aniž byste museli číst jeho literární předlohu. Na rozdíl od knihy je navíc pojmuto komediálně a o smích rozhodně nouze není. I když jen potutelný, protože to, že Pavel Juráček svou ženu urážel, ponižoval i bil, je holá pravda. A ta k smíchu rozhodně není.

KDE: Divadlo Na zábradlí
KDY: premiéra 28. dubna 2023
Více se o představení dozvíte na stránkách divadla.


Foto: KIVA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM