BlogSport

Proč cvičit jógu a kam na ni v Praze vyrazit?

Jóga. Asi nejoblíbenější činnost ženské části populace. Ale i muži pomalu přicházejí na to, že je jóga fajn. A to nejenom u nás, ale i ve světě. Rozhodně to má své důvody. Proč je jóga tak oblíbená a kam na ni v Praze vyrazit?

Bez stresu a v pohodě

Není to jenom o tom, že se budete cítit lépe po psychické stránce. I když je to pravda. Máte problém v práci, rodině, ve vztazích? Je fajn se ho aspoň na jednu nebo jednu a půl hodinu denně zbavit. A když ne denně, tak aspoň dvakrát týdně. Při józe se totiž naučíte vypnout. Asi ne hned, ale za pár týdnů určitě. Budete se soustředit jenom sami na sebe a na to, jak cviky provádíte a jestli správně dýcháte. Blbost? Taky jsem tomu ještě před dvěma lety nevěřila. O jogínech a jogínkách jsem si myslela svoje. Ale vždycky, když jsem byla kvůli práci psychicky naprosto na dně (nic jsem nestíhala, musela pracovat i o víkendech a nikdy jsem se v klidu nenajedla, protože jsem se bála, kdy mi zazvoní telefon a šéf mi oznámí, co jsem zase udělala blbě), šla jsem na jógu. Vypnula telefon a zkusila na nic nemyslet. Prvních pár minut to jde vždycky těžko, ale s rostoucí obtížností cviků to nakonec zvládnete. Vydržet půl minuty v pozici prkno a zároveň myslet na to, co vás ten den zase v práci čeká, to se fakt nedá. Máte co dělat sami se sebou teď a tady. Navíc mi po každé józe přijde, že žádný problém není tak strašný, jak se mi to ještě před hodinou zdálo.

No… jóga vám samozřejmě pracovní problémy nevyřeší, ale můžete si díky ní uvědomit, co je pro vás důležité a co ne, a jestli má cenu se kvůli dané věci stresovat.

Lepší kondička

Jak jsem ale psala na začátku, není to jenom o psychice, ale taky o fyzické kondici a zdraví. Jóga vám protáhne svaly, rozhýbe klouby a lehce zrychlí metabolismus. Mě od pětadvaceti bolí záda, kyčle a kolena. Chodila jsem ke spoustě doktorů, na několik rehabilitací, ale pomohla mi až jóga. Když cvičím pravidelně, ráno se vzbudím bez toho, aniž bych se půl hodiny převalovala na druhý bok. Jo, tak jsem to vážně měla. Těch pět metrů z ložnice na záchod jsem kolikrát šla i čtvrt hodiny. Kyčle jsou prevít. Jakmile teď na pár týdnů s jógou přestanu, bolesti jsou zpátky, sice ne v takové intenzitě jako dřív, ale vrátí se. Jakmile zase začnu cvičit, zmizí.

Klasická versus hot jóga

Při józe nezhubnete. K tomu ani sloužit nemá. Jejím úkolem je dostat tělo a psychiku do rovnováhy. Abychom se nenervovali kvůli zbytečnostem, abychom neřešili kraviny a abychom byli ohebnější, odolnější vůči různým rýmám, kašlům a tak dále. Tak to alespoň vnímám já. I když spoustu mužů i žen tvrdí, že při hot (bikram) józe se hubne, není to úplně pravda. Potíte vodu a tak hubnete, ale stačí zase tekutiny doplnit a jste tam, kde jste byli. Nicméně protože se hot a bikram jóga cvičí ve 37 a 42 stupních, vyplavuje vaše tělo mnohem více škodlivých toxinů a tím se i krásně pročišťujete. A poznáte to i na vaší pleti. Lidé si taky hodně pochvalují, že jsou při hot józe ohebnější, což je sice pravda, ale ne vždy je to dobře. Hezky rozehřátí se celými dlaněmi dotknete země i při plně napnutých nohách, i když normálně se dotknete sotva prsteníčkem? Vsedě si pak dáte čelo až na kolena, ačkoliv se běžně skoro neohnete? Jakmile se po lekci jógy vaše svaly z těchto výkonů vzpamatují, dají vám o sobě vědět. Budou namožené a možná vás i lehce budou bolet klouby. Ale všechno je jenom o praxi. Já se snažím dvakrát týdně cvičit klasickou dynamickou jógu a jednou či dvakrát týdně hot jógu. A vyhovuje mi to.

V Praze existuje spousta jógových studií, kde můžete začít. Některá jsou vyhlášená, jiná méně, ale z osobní zkušenosti rozhodně můžu doporučit tato:

Karma Yoga

Začínám právě Karmou, protože ji mám nejblíž od domu. A jsem za to neskutečně ráda, protože je to pro mě zatím nejlepší jógové studio, na které jsem narazila. Nejenom že jsou tam super cvičitelky (hlavně Pavla, Nikol a Maruška), ale i moc hezké prostředí, které mě dokáže uklidnit už ve chvíli, kdy tam vstoupím. I sál je fajn, ačkoliv má okna přímo do rušné Korunní ulice, kde neustále jezdí tramvaje a spoustu aut. Jakmile ale budete na jógu chodit déle, naučíte se okolní zvuky nevnímat. Studio navíc nabízí jógu za 99 korun, což je skvělá cena. Podmínkou je, že při placení jógy nahlásíte dopředu rovnou tři termíny, kdy na jógu chcete dorazit.

Karma Yoga

Korunní 25

Praha 2 – Vinohrady

Oficiální stránky ZDE

Yoga BlueArt

Začala jsem sem chodit teprve před dvěma týdny a to na hot jógu. Hodně se setkávám s názory, že cvičitelky bývají na hot józe přísnější než při klasické józe, ale tady to neplatí. Jsou milé. Nenutí vás k ničemu, na co se necítíte a můžete si cvičit podle sebe. To beru jako velké plus. Taky je fajn, že se sál nachází ve dvoře, kde neslyšíte žádný hluk z okolních ulic. Navíc je studio přímo na náměstí Jiřího z Poděbrad, kousek od metra. Pro začátečníky tu mají akci, že prvních třicet dnů můžete chodit na jógu kdykoliv chcete a zaplatíte jen 990 korun.

Yoga BlueArt

Náměstí Jiřího z Poděbrad 11

Praha 3

Oficiální stránky ZDE

YogaMe

Hodně oblíbené je i studio na Národní třídě. Jeho velkou výhodou je, že jógu tu předcvičují muži i ženy a tak si můžete vybrat, kdo vám bude vyhovovat víc, jestli muž nebo žena. Za mě je nejlepší Edita. Znám ji už z Karmy, kde cvičila, když jsem s jógou před dvěma lety začínala. Studio je krásné, ale samotný sál na mě působí tak trochu chladně. I ceny jsou tu vyšší. To ale nemění nic na tom, že jde o vyhlášené studio, kam se sjíždí jógoví nadšenci z celé Prahy.

YogaMe

Národní 21

Praha 1

Oficiální stránky ZDE 

Bikram Yoga

Jestli chcete začít hned s náročnou bikram jógou, tak rozhodně vyrazte právě sem. Připravte se ale na to, že jedna lekce trvá hodinu a půl a je to fakt záhul. Navíc vám instruktoři bikram jógy většinou nic neodpustí, nejste-li tedy úplný začátečník, který nikdy žádnou jógu nepraktikoval. K těm bývají lektoři shovívavější. Ke všemu tu ceny nejsou vůbec malé, takže než se vrhnete do měsíčního členství, raději si zaplaťte jen jednu lekci. Za tu dáte tři sta šedesát korun. Taky se připravte na to, že ač je sál velký, bývá dost plno a tak pro sebe budete mít jenom prostor odpovídající velikosti jógové podložky.

Bikram Yoga

Na Pankráci – průchod mezi číslem 121 a 125

Praha 4

Oficiální stránky ZDE

Dům jógy Praha

Najdete ho na Andělu, Vinohradech a na Chodově. Osobně znám jenom Dům jógy na Vinohradech. Pochvalují si ho i všechny moje kamarádky. Nachází se totiž v krásném domě v klidné části Vinohrad. Nabízí lekce klasické i hot jógy a ceny jsou relativně příznivé. Za hodinovou lekci klasické jógy zaplatíte 140 korun, za hodinu a půl hot jógy 240 korun. Pokud se ale rozhodnete předplatit si jógu, zaplatíte za jednotlivé lekce o něco méně. Vybrat si tu můžete i ze spousty seminářů a workshopů.

Dům jógy Vinohrady

Jana Masaryka 6

Praha 2

Oficiální stránky ZDE

 

 Foto: Archiv

4 thoughts on “Proč cvičit jógu a kam na ni v Praze vyrazit?

    1. michaela.dockalova Post author Reply

      Já se doma většinou nedokopu 🙁 Proto chodím do studia. Ale když mě přes den bolí záda nebo kyčle, cvičím deset patnáct minut a hned je to lepší 🙂 Určitě ale pokračujte dál, je super vidět každých pár měsíců výsledky. Víc se ohnu, déle vydržím v prkně a tak… 🙂

  1. Gabuška Reply

    Jogu mám velice ráda. Už jen ten pocit, že se mi zlepšuje hybnost je skvělá. Ještě jsem si koupila kvalitní sportovní podprsenku tady na http://www.miorio.cz a zjistila jsem, že je fakt parádní. Rozhodně mi neskáčou prsa tam kam nemají. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM