KnihyRecenze

Recenze: Caravaggio

Ještě před dvěma lety jsem se komiksům vysmívala. Moje komiksové znalosti skončily u Garfielda. Pak se ovšem něco změnilo a já začala hltat jeden komiks za druhým. Nyní jsem se opět přesvědčila o tom, že právě tento literární formát je nejlepším zdrojem, jak se něco zajímavého dozvědět, naučit a mít z toho i vizuální zážitek.


Komiks v Caravaggiově stylu

Komiks Caravaggio před nedávnem vyšel v Nakladatelství CREW, které na něj poutalo zmínkou, že italský mistr se snaží tímto dílem vzdát hold jinému italskému mistrovi. To mě zaujalo. Autor komiksu Milo Manara, o kterém je řeč, zachytil nejen Caravaggiův život, ale také okolnosti vzniku jednotlivých, těch nejznámějších děl. Samotnou výtvarnou stránku komiksu se Manara snažil přiblížit i samotnému stylu velkého Caravaggia.

Manara patří k legendám erotického komiksu a proslavil se zejména kreslením kriminálních a lehce erotických braků. Kreslí však i historické komiksy, ale ani v těch erotika nikdy nechyběla. Svého času spolupracoval se slavným italským režisérem Federikem Fellinim a společně stvořili komiks nazvaný Cesta do Tulum. Svůj talent propojil i s talentem španělského filmového gurua Pedra Almodóvara. Mezi jeho nejznámější díla patří Indiánské léto, Klik, Vůně neviditelného a Skrytá kamera. Známý je taktéž u fanoušků Marvelu. Nakreslil jeden speciální díl X-Menů, který vyšel pod názvem X-Women.


Michelangelo čeká na milost

Caravaggio se narodil v roce 1571 jako Michelangelo Merisi v Miláně. Svými díly se proslavil v Římě, Neapoli, na Maltě i na Sicílii. Jenže kvůli své vzpurné a konfliktní povaze se řítil z jednoho problému do druhého. Maloval, jako nikdo před ním, a to mu vždy zachraňovalo pověst. Jenže když se jednoho dne dopustí hrdelního zločinu, nezbývá mu než prchnout a čekat, udělí-li mu papež milost.


Erotika nikdy není nuda

Caravaggio je komiks bez špetky pochybností velmi zajímavý a informačně hodnotný a některé z nás nadhne i to, že je eroticky laděný. Nevíte-li o tomto velikánovi nic, komiks vám poskytne ucelený přehled o tom, co všechno byste o něm měli vědět. Po výtvarné stránce je to hotový skvost, který bude zdobit vaši knihovnu.

Nevýhodou některých komiksů je, že vyprávějí-li ucelený příběh, nebo líčí-li život nějaké významné osobnosti, často na čtenáře působí zrychleně, zmatečně a tak nějak celkově odbytě. Čtenář se pak cítí o něco ochuzen. Tohle však není ten případ. Po dočtení komiksu vám bude připadat, že jste s Carravagiem prožili celá léta, možná skutečně celý jeho, bohužel krátký život. Rozhodně za tím ale nebude nuda ani zdlouhavé vyprávění. Naopak. Nudit se nebudete ani jediný strip. Jde totiž o velký komiksový zážitek.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM