KnihyRecenze

Recenze: Komiksová učebnice komiksu

Je plnohodnotnou součástí literatury. Vytvořit ho, ale může být v mnohém pracnější, než napsat báseň nebo román. Komiks totiž nejenže musí mít mistrně vystavěnou zápletku, aby nenudil, ale také musí být obrazově ztvárněný tak, aby zaujal. To nejlépe ví ilustrátorka a autorka, která si říká Toy Box.


Všechny předsudky jsou zapomenuty

Umět vyprávět a zároveň kreslit, či naopak, chce hodně talentu. A především hodně namalovaných stripů a napsaných příběhů. Komiks je ovšem opět na vzestupu a tak o něj vzrostl zájem nejen u čtenářů, ale také u těch, kteří by rádi nějaký sami vytvořili. Ještě před pár lety ho však mnozí považovali za literaturu pro děti nebo za odlehčenou zábavu pro ty, které nebaví číst. Dnes už je naštěstí vnímán za plnohodnotnou součást literatury. A právem. Dobrý komiks může mít vysokou uměleckou i informační hodnotu. Za takovým dílem ovšem stojí měsíce, nejspíš i celé roky tvrdé dřiny. 


Komiksová učebnice komiksu od Toy Box o tom, jak komiks vzniká, vypráví. Dává podrobný návod těm, kteří se chtějí pustit do vlastního komiksu, a těm, co mají jiné ambice, než se uplatnit na výtvarné, popřípadě literární scéně, poskytuje unikátního průvodce komiksovým světem. Díky této knize se možná na komiks začnete dívat trochu jinak a až příště budete držet komiksovou knihu v rukou, uvědomíte si, kolik práce za tím stálo a že cena, kterou jste za ni zaplatili, nejspíš není dost vysoká na to, aby dokázala skutečně ocenit tvůrčí práci. 


Rady, tipy i něco navíc

Komiksová učebnice komiksu je vskutku velmi pestrá. Obsahuje nejen rady a tipy pro začínající umělce, další doporučenou literaturu včetně odkazů na úspěšné komiksy, ale také samotný komiksový příběh, na kterém Toy Box vysvětluje, jak, proč a čím tvoří. Každá kapitola je pak zakončena praktickým cvičením, jež ocení zejména ti, kteří při čtení knihy chtějí také začít psát a kreslit svůj první komiksový příběh. 


Slavná je i ve Francii

Toy Box se proslavila především svým komiksem Moje kniha Vinnetou (2015). Kromě toho se podílela i na komiksové antologii Generace nula. Své ilustrace publikovala v časopisech Marie Claire, Raketa či Revue Prostor, ilustrovala obálky časopisů Nový prostor, A2 nebo Respekt a také vytvořila ediční plán nakladatelství Paseka. Tvoří videa i animace a pořádá workshopy. Je držitelkou ocenění komiksové ceny Muriel za Nejlepší komiksovou knihu a za nejlepší kresbu za autorský komiks Moje kniha Vinnetou. Rovněž obdržela cenu Zlatá stuha, ocenění za nejlepší knihy na poli literatury pro děti v kategorii komiks za stejnou knihu. Výstavu jejích děl mohli lidé zhlédnout nejen v České republice, ale také ve francouzském Štrasburku nebo v Bratislavě.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM