KnihyRecenze

Recenze: Matky

Knihy Brit Bennett zaujmou hned z několika hledisek. Nejenom svým obsahem a palčivým tématem, ale i samotným názvem a také grafickým zpracováním obálky.


Mladí a nerozvážní

S autorkou už jsme měli možnost seznámit se prostřednictvím knihy Polovina tebe (česky 2021), která vypráví o dvou sestrách, dvojčatech. Každá z nich je ale úplně jiná a pro každou je v životě důležitější něco jiného, proto si jde každá svou vlastní cestou. O mnoho a mnoho let později se ale jejich osudy znovu proplétají a zrovna dvakrát příjemné to ani pro jednu z nich nebude. Nová kniha s názvem Matky zase vypráví o sedmnáctileté dívce Nadie Turnerové, která však příliš brzo otěhotní. Luke Sheppard je otcem onoho nechtěně počatého dítěte. A oba si musejí následky svého rozhodnutí nést po zbytek svého života.

Jaké by to bylo stát se rodiči? A jaké by to bylo se jimi nestát? Ať se rozhodnou jakkoliv, navždycky je to poznamená. A když konečně překonají nástrahy, které jim život přichystal, čeká je další těžká zkouška. Luke a Nadia se milují a patří k sobě, ale pohádky se ve skutečném světě obvykle neodehrávají. Anebo…?


Žít životy jiných lidí

Není to veselé čtení, ačkoliv pár humorných pasáží možná v knize najdete. V první řadě je to ale kniha, v níž řešíte co by kdyby. Říká se, že máme žít hlavně přítomností a budoucností, ale někdy zkrátka nelze se neohlížet. Někdy se ptáme, jestli bychom byli tam, kde jsme teď, kdybychom si přeci jen zvolili v minulosti jinak. Tohle je ale román, nikoliv psychologická poradna. U jeho čtení se máte hlavně bavit. Ne ve smyslu se smát, ale zapomenout na svět kolem a užívat si chvíli život někoho jiného. A to se vám u téhle knihy povede, ale možná ne na tak dlouho, jak byste si přáli.

Obě knihy Brit Bennett se staly bestsellerem New York Times. Polovina tebe byla dokonce vybrána do Good Morning America Book Club.

Knihu Matky vydalo nakladatelství Ikar – Euromedia Group a.s. v roce 2022.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM