KnihyRecenze

Recenze: Srdce Evropy

Také jste se vždycky chtěli podívat do Vídně, ale ještě jste neměli příležitost? Nebo jste naopak ve Vídni jako doma a rádi byste ji poznali z trochu jiného úhlu? Pak si otevřete knihu Pavly Horákové Srdce Evropy.


Když chceš poznat Prahu, vydej se do Vídně

Kniha v sobě ukrývá dvě linie vyprávění, dva úhly pohledu na tak rozmanitou Vídeň, která nese tolik nepoznaného, tolik bohaté historie, tolik cizího a přitom tak známého. Vždyť se také často říká, že kdo chce poznat Prahu, měl by se nejprve vydat do Vídně.

Kateřina žila ve Vídni v roce 1912, tehdy byla císařskou metropolí, kde se dělo úplně všechno. Anežka se do Vídně za svými předky vrací téměř o jedno století později, aby se o nich dozvěděla něco zajímavého. Zjišťuje a objevuje víc, než by si kdy myslela. Nejenomže vypátrá mnohé podstatné o sobě samé a poznává muže, který ji Vídní provází, ale také zjišťuje, že Vídeň a Praha toho mají spoustu společného.


Učebnice místo románu

Srdce Evropy není klasickým románem a rozhodně není pro každého. Nejde o klasické románové vyprávění s napětím, vývojem charakterů postav a s neočekávaným koncem. Možná je to spíše esej, co Srdce Evropy charakterizuje nejvěrněji. Pročítáme se úvahami o historii, vztahy mezi Čechy a Rakušany, o Evropě, jakou byla před sto lety. A také zabrousíme do současnosti, například když Anežka popisuje covidovou dobu, strhávání soch nebo obnovení mariánského sloupu v Praze.

Nebýt příběhové linie, která se vztahuje k Anežce a jejímu současnému vztahu, klidně by mohla kniha posloužit i jako učebnice. I když dosti nepřesná, neboť autorka v úvodu knihy vypichuje, že jak vyprávění Kateřiny, tak Anežky je značně nedůvěryhodné. Mohou mít pravdu, ale také mohou schválně lhát.


Líbivé, ale ne pro všechny

Přestože se může z počátku zdát, že život Anežky a Kateřiny je zcela rozdílný, nakonec nepřekvapivě dojdeme k názoru, že přeci jen mají něco společného. Hledají samy sebe, svou vlastní identitu a nezávislost.

Nebudete se bát, nebudete projevovat překvapení, ba nejspíš ani žádné jiné emoce. Přesto je to pro milovníky historie líbivé čtení. Ostatní se stránkami budou možná lehce prokousávat, ale čas strávený s touto knihou určitě nelze považovat za ztracený.

Knihu Srdce Evropy Pavly Horákové vydalo nakladatelství Argo v roce 2021.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM