audioknihyRecenze

K poslechu: Teorie podivnosti

K téhle knize bych se nikdy nedostala nebýt herečky Jitky Ježkové. Její hlas je sametový, uklidňující a poslouchá se tak krásně, že hltám každé slovo, které z jejích úst vychází. Takže když jsem se dozvěděla, že nejnovější knihu Pavly Horákové namluvila právě ona, nebylo proč váhat.


Intelektuálka, která je placená za své sny

Kdyby četla sebevětší blbost, nejspíš by mi to bylo jedno. Kniha Teorie podivnosti Pavly Horákové z roku 2018 ale rozhodně žádná blbost není. Hlavní hrdinkou románu je mladá vědkyně Ada Sabová, která jako každá žena balancuje mezi kariérou a osobním životem. Někdo v jejím věku už zakládá rodinu, ale Ada nemá s kým, zato ubytovává svého bratra neschopného najít si vlastní bydlení. V práci ji to navíc začíná pořádně štvát. Přivydělává si však tím, že se jí zdají surrealistické sny o nejrůznějších `zlepšovácích` do domácnosti i do života, které si zapisuje, a jistá firma jejího známého je pak přeměňuje ve skutečnost. Díky tomu je finančně zajištěná víc než dobře. Když se ovšem ztratí její kolegyně, která pátrá po svém zmizelém synovi, najednou je všechno jinak. Ada má za to, že všechno souvisí se vším a nic není náhoda. Jednoho dne proto udělá radikální rozhodnutí. Už nechce nikoho poslouchat ani se nikomu přizpůsobovat. 


S duší osamělé vědkyně se snadno ztotožníme

Teorie podivnosti není klasický vztahový příběh, v němž jde především o emoce a vyhrocené situace. Je to spíš sonda do duše intelektuálky jedenadvacátého století, která hledá lásku i sebe samu. A díky Jitce Ježkové se s Adou Sabovou ztotožníme už po pár minutách. 

Pokud hledáte napínavou knihu plnou zvratů, hledejte dál. Jestliže si ale chcete přečíst/poslechnout knihu, díky níž se dozvíte spoustu zajímavostí z nejrůznějších a hlavně netypických oborů, nebo pár bizarních rozhlasových zpráv či další podivnosti, rozhodně nad Teorií podivnosti neváhejte. 

Pavla Horáková je spisovatelka a překladatelka, která za svou knihu Teorie podivnosti získala cenu Magnesia Litera za rok 2019. Znát ji ovšem můžete například i díky knize Johana (Paseka, 2018), na které se podílela společně se Zuzanou Dostálovou a Alenou Scheinostovou.


Stopáž: 10 hodin 25 minut

Audioknihu si můžete zakoupit ZDE.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM