FilmPozvánky

Září v kinech: Filmy, které musíte vidět

Každý týden nám distributoři přinášejí hned několik filmových novinek. Jak mezi nimi ale poznat ty, které byste si neměli nechat ujít? Stačí, když si od nás necháte poradit.


Stehy

Srbsko. Kauza, která hýbe Evropou. Matka, které v porodnici lhali. O tom všem je srbský snímek Stehy. Ana je manželkou a matkou dospívající dcery. Živí se jako švadlena a na první pohled vypadá naprosto klidně a vyrovnaně. Jenže ve skutečnosti se trápí. Před dvaceti lety jí totiž ihned po porodu lékaři oznámili, že dítě zemřelo. Ona tomu však nevěří. Má za to, že jí bylo odebráno a dostala ho jiná matka. Nebyla by první ani poslední. Film režiséra Miroslava Terziče totiž vychází ze skutečných událostí.

Premiéra 5. 9.


Takové krásné šaty

Máte-li rádi horor a umělecké koláže na plátně, rozhodně si tento nejnovější počin Petera Stricklanda (Pestrobarvec petrklíčový) nenechte ujít. Takové krásné šaty jsou příběhem rozděleným na dvě části. Ta první vypráví o ženě, která si koupí vysněné červené šaty. Které ji ale pomalu a nenápadně zabíjí. V druhé části se opakuje ten samý scénář, akorát je obětí muž, který je nucen si šaty obléknout při rozlučce se svobodou. Na film se rozhodně velmi hezky kouká. Že v druhé polovině už není tak nápaditý jako v té první, není až tak podstatné. Dozajista budete z kina odcházet s příjemným pocitem. Film rozhodně neurazí a co hlavně – vybočuje z klasického hororového žánru.

Premiéra 12. 9.


Nabarvené ptáče

Film Václava Marhoula (Tobruk), který mohl dobýt filmový festival v Benátkách. Nakonec hlavní cenu nezískal, dokonce nebyl hodnocen ani nijak zvlášť dobře. Přesto se jedná o výjimečný český film, který by měl vidět úplně každý. Nejen proto, že je neobyčejný z hlediska kameramanského a scenáristického, ale také proto, že vypráví o masovém vyhlazování Židů za druhé světové války. Nabarvené ptáče je o chlapci, kterému se daří smrti unikat. Ale za podmínek, které by nedokázal snést ani dospělý člověk. Je vystaven mučení i scénám, které by neměl vidět nikdo na světě, natož malý chlapec. Ohlasy na tento film jsou rozporuplné, názor byste si ale měli udělat především vy sami.

Premiéra 12. 9.


Ad Astra

Další sci-fi film, který zapadne do filmových dějin téměř bez povšimnutí, nebo se z něj jednou stane kultovka jako například z Vetřelce? Nejspíš ne, film Jamese Graye (Noc patří nám) se totiž podle recenzí nemůže se současnými nejúspěšnějšími žánrově podobnými filmy, jako je Marťan, První muž nebo Interstellar, vůbec srovnávat. Pokud však na film přeci jen budete chtít zajít, třeba už jen proto, že sci-fi prostě fandíte, tak zde krátká anotace. Na Měsíci i na Marsu už je život v plném proudu, lidé žijí i na salitech obíhajících planetu Neptun. Na Zemi se staví nová babylónská věž. Zemi však zasáhne série katastrof a Brad Pitt jakožto Roy McBride je vyslán do vesmíru, aby zabránil nejhoršímu možnému scénáři, a také aby našel svého otce, který je možná ve smrtelném nebezpečí. To, co ho ale tam nahoře čeká, ovlivní nejen jeho život, ale také životy všech ostatních lidí. A možná celého vesmíru.

Premiéra 19. 9.


Deštivý den v New Yorku

Na nový snímek Woodyho Allena (Annie Hallová, Mocná Afrodíté, Půlnoc v Paříži) si jeho příznivci museli počkat. Film totiž nemohl být uveden do distribuce kvůli aféře Me Too, která se nevyhnula ani tomuto oblíbenému režisérovi. Byl totiž nařčen z údajného obtěžování jeho adoptované dcery. Herci, kteří se na Děštivém dnu v New Yorku podíleli, se ovšem na protest proti tomuto nařčení vzdali svých honorářů. Naštěstí už je ale snímek venku a můžeme se tak opět těšit z další romantické komedie, která nás zahřeje u srdce. Vysokoškolák Gatsby (Timothée Chalamet) a jeho dívka Ashleigh (Elle Fanning) mají namířeno do New Yorku kvůli rozhovoru se známým režisérem. Plánují si romantický výlet s trochou pracovní náplně. Jejich plány se jim ovšem začnou hroutit ihned poté, co se Ashleigh s režisérem Rolandem Pollardem (Liev Schreiber) seznámí. Gastby mezitím bloumá městem a potkává staré známé. A také dívku jménem Chan (Selena Gomez), s jejíž nádhernou sestrou před lety chodil. Všechno se zamotává a Gastby si začíná uvědomovat, že víc než snobský život a vysokoškolská studia na prestižní univerzitě ho zajímá gamblerství a život umělce na volné noze.

Premiéra 26. 9.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM