DivadloPozvánky

Pražské křižovatky: Co jinde neuvidíte

Sotva co začala, už je v plném proudu. Řeč je o divadelní sezóně. Na co se v souvislosti s divadlem můžeme v dohledné době těšit? Na Pražské křižovatky!


Propojení politiky a divadla

Letos se v Praze na Nové scéně Národního divadla uskuteční již třetí ročník divadelního festivalu, který přinese inscenace a projekty, které slaví úspěch na evropských festivalech, ale jinde než právě na Pražských křižovatkách je u nás vidět nelze.

Hlavním tématem letošního ročníku je hlas a naslouchání, což souvisí především s politikou. Může být divadlo politické? Samozřejmě. Politické divadlo je o umění naslouchat a opravdu slyšet, přivádí na jeviště politiky a politiku ve své explicitní formě.


Tohle jste nejspíš ještě nezažili

Celý festival zahájí polská režisérka Anna Karasińska, která přiveze inscenaci Fantasia. Na jevišti se setká šest herců, kteří průběžně dostávají informace o tom, kým se mají stát. Je to hra mezi slovem, fyzickou přítomností performera a divákovou fantazií.

Němka libanonského původu Rima Najdi zase představí svůj scénický koncert s názvem Happy New Fear. Použije experimentální hudbu, zvukový design, projekci i rozhlasovou hru. Autorka má však v rámci Pražských křižovatek ještě jeden projekt. Nese název Dress ME How YOU Like, při němž budou malé skupinky diváků autorků oblékat v šatně Nové scény.


Konverzační cvičení jak je neznáte

Divácky zajímavá mohou být taktéž konverzační cvičení Building Conversation. Prvním z nich je Konverzace beze slov. Ta je inspirována každoročními setkáními Inuitů, na nichž se scházejí náčelníci, aby na sebe hodiny beze slov hleděli. Dalším inspiračním zdrojem je performance Mariny Abramović The Artist is Present, během níž návštěvnici seděli naproti umělkyni a vymezený čas jí mlčky hleděli do očí. Druhým konverzačním cvičením je Společné myšlení – pokus, založené na teorii a výzkumu kvantového fyzika Davida Bohma, podle nějž existuje samoregulační mechanismus, díky kterému je skupina lidí schopna debatovat bez moderátora. Člověk prý nikdy nemyslí sám – jeho myšlení se vždy vztahuje k myšlení ostatních.


Odkaz Václava Havla

Pražské křižovatky si ale vytýčily ještě jeden cíl. Vzpomenout na Václava Havla, bývalého československého a českého prezidenta, který uměl propojit divadlo a politiku jako málokdo předním nebo po něm. Letos navíc slavíme třicáté výročí sametové revoluce.

KDE: Nová scéna a její okolí
KDY: pondělí 30. 9. – neděle 6. 10.
Více se o festivalu dozvíte ZDE.

Foto: Magda Hueckel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM