DivadloKulturaPozvánky

Brejlando je divadlo na zavolanou

Co si takhle vyrazit do divadla? Jasně, já vím, ještě nejsou otevřená, ale přesto se můžete do divadla podívat. A zhlédnout představení, které si sami vyberete.

Nekecám. V jedenadvacátém století je možné skutečně všechno. Sama jsem se o tom před nedávnem přesvědčila. A to díky novému projektu Brejlando, které vás nejenže vezme do divadla kdykoliv a kdekoliv budete chtít, ale postaví vás přímo doprostřed jeviště. Stačí si jen vybrat představení a brýle vám kurýr doveze až domů, druhý den si je od vás zase vyzvedne.


Jak to funguje?

Nasadíte si brýle, sluchátka, zmáčknete knoflík a rázem se ocitnete v hlavním menu. Nejprve si přehrajete úvodní video, které vás seznámí s tím, jak s brýlemi zacházet. Pak už si můžete zapnout samotné představení. To většinou trvá kolem jedné hodiny, je rozděleno do několika částí, abyste si mohli odpočinout, občerstvit se nebo si dojít na toaletu. Představení přerušíte tím, že si brýle sundáte, pro pokračování si je pak jen znovu nasadíte. A nyní to nejdůležitější. Jakmile si představení pustíte, neocitnete se v hledišti, jak si možná myslíte, ale přímo uprostřed jeviště. Herci chodí kolem vás, mluví na vás, hrají a vy sledujete, který výjev chcete. Můžete se po jevišti otáčet tři sta šedesát stupňů, nahoru i dolů. Proto doporučuji sednout si na otáčecí židli nebo se postavit doprostřed místnosti, avšak tak, abyste něco neshodili nebo do něčeho nenarazili. Občas se totiž můžete pořádně leknout.


Které představení si vyberete vy?

Zvuk je perfektní, obraz dobrý, ale samozřejmě by mohl být o něco lepší. Občas je rozmazaný, zejména děláte-li rychlé pohyby. Celkový zážitek to však nezkazí. Jste zkrátka jako v Jiříkově vidění, že je něco takového vůbec možné. Představení si během zápůjčky můžete pustit hned několikrát, dokud brýlím nedojde baterie.

V současné době si lze vybírat z představení Elefantazie Divadla ABC, Pusťte Donnu k maturitě z Divadla Pod Palmovkou nebo vyzkoušejte Hamlety Divadla Na zábradlí. Poslední jmenované jsem měla tu čest zhlédnout i já a vřele ho tak mohu doporučit, zejména díky skvělým hereckým výkonům Jany Plodkové, Miroslava Königa nebo Václava Vašáka.

Více se o Brejlandu dočtete na oficiálních stránkách projektu.


Foto: Petr Kučera, Orio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM