audioknihyRecenze

K poslechu: Vegetariánka

Když nejíte maso, je to vaše volba. Ale existují lidé, kteří vegetariány nechápou nebo dokonce odsuzují. O to horší je situace manželského páru, který tvoří zapřisáhlý masožravec a zapřisáhlá vegetariánka a neexistuje mezi nimi žádná tolerance.


Sen, který ji změnil

Jonghje je obyčejná žena, tak obyčejná, jak jen může být. Její muž ji také za nikoho zvláštního nepovažuje. Ničím nevyniká, není ani krásná ani ošklivá, ale umí vařit a poslouchá ho. Je zkrátka vzornou manželkou. Až do chvíle, než se Jonghje jednoho dne ráno probudí z ošklivé noční můry a začne se chovat jinak než doposud. Manželovi nikdy žádné starosti nepřidělávala, ale jednu výstřednost na ni přeci jenom našel a vždycky ho vytočila doběla. Jonghje odmítá nosit podprsenku. Když se k tomu později přidá i odpor k masu, kvůli čemuž žena začne vařit jen vegetariánská jídla, je manžel nakvašený permanentně. Jenže Jonghje za své chování nemůže, může za to sen, který měla, a to, co se z ní pomalu stává. 

Že vegetariánství není jen nějaký její výmysl či rozmar, poznáme už po přečtení či poslechu prvních pár stránek nejen díky skvělé jihokorejské spisovatelce Han Kang, ale také díky skvělému načtení audioknihy. Příběh vypráví Martina KrátkáZdeňka Žádníková VolencováFilip KaňkovskýMarek Holý, kteří do přednesu dávají tak silné emoce, že nenechají žádného posluchače chladným.


Hodně úzkosti a bezvýchodnosti

Šest hodin a osmnáct minut poslechu uteče jako voda. Ale bude vás tížit. Budete se ošívat, nejspíš vám bude i bušit srdce. Budete nevěřícně kroutit hlavou. Jakožto masožravec (do vegetariánství se pouštět nehodlám) hlavní hrdinku nemůžu pochopit, nechápu, když říká, že je jí maso odporné, když ho cítí, když se ho dotýká. I pouhá myšlenka na něj se jí hnusí. Na druhou stranu ale chápu její strach a úzkost, když na ni vlastní rodina tlačí, když jí doslova a do písmene cpe maso do úst, i přes její nevýslovný odpor. Je to velmi úzkostný pocit jenom o tom číst. A tak Vegetariánku doporučuji i vám, kdo máte rádi silné příběhy, které ve vás budou rezonovat ještě dlouho. 


Silné téma mezi Japonci reakci nevyvolalo

Han Kang je jihokorejská spisovatelka, která za svůj román Vegetariánka dostala v roce 2016 Man Bookerovu cenu. Mezi spisovatele se dostala poté, co v roce 1994 vyhrála soulskou literární soutěž Soul Šinmun. Rok poté vydala svou první povídkovou knihu. Když v Jižní Koreji v roce 2007 Vegetariánka vyšla, žádný ohlas nevzbudila, to až o devět let později, kdy byla přeložena do angličtiny. V češtině si můžete přečíst ještě jednu její knihu a to Kde kvete tráva, jež vypráví o demokratizačním povstání a následném masakru v jejím rodném městě Kwangdžu, ke kterému došlo v roce 1980.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM