Knihy

Knihy, které si v létě musíte přečíst

Konečně je to tady. Měsíce, které nejraději trávíme na dovolené, ať už v Česku nebo v zahraničí, klepou na dveře. Už víte, kam pojedete na dovolenou, nebo stále ještě hledáte? A že ještě ani nevíte, co budete o prázdninách číst? S tím si hlavu nelámejte, mám pro vás pár skvělých tipů.

 

Do tmy

Na léto jako dělaná. Ano, trochu depresivní, ale přesto letní. Je totiž o ženě, která je vážně nemocná, ale život rozhodně nevzdává. Živí se překládáním a čím především – sběrem bylin. Místy ironická, jindy smutná, ale především čtivá knížka nadchne všechny, kteří rádi čtou nejen o vztazích, ale i o životě na vesnici a radostech a strastech obyčejných lidí. Zprvu jsem myslela, že to bude pořádná nuda. Budu číst o bylinkách? Vážně? Ale ne, už po prvních pár stránkách jsem věděla, že Anna Bolavá, autorka knihy, mi kápla do noty.

Více se o knize dočtete ZDE.

 

 

Neohrožené ženy

Jestli hledáte čtení, které můžete sdílet se svými dětmi, sáhněte po téhle knize. Jde o komiks, ale takový, z něhož budou mít radost nejen děti školou povinné, ale i jejich rodiče. Neohrožené ženy vás pohladí po duši už jen svým grafickým zpracováním, pustíte-li se i do jejich čtení, budete nadšení ze čtivého a zajímavého obsahu. Dozvíte se, kde se vzaly a kdo byly sufražetky, kdo se zasadil o volební právo žen, která žena způsobila v Íránu revoluci kvůli tomu, že chtěla, aby ženy měly možnost vzdělávat se, ale i mnoho dalšího. Díky obrázkům a jednoduchým popiskům všemu porozumí i děti od druhého stupně základní školy.

Více o knize si přečtěte ZDE.

 

 

Sex a lži

Také se jedná o komiks. Ale počkejte! Určitě vůči komiksu trpíte nějakými nesmyslnými předsudky a teď se ptáte, proč sem cpu další komiks. Protože jsem sama komiksy nikdy nečetla, když nepočítám Garfielda na základní škole. Jenže jsem v posledním roce zase začala. A stále se přesvědčuji o tom, že to bylo to nejlepší rozhodnutí. Protože i komiksová kniha Sex a lži je skvělá a velice přínosná. Sex a lži totiž vznikly na základě knihy reportážních pojednání o ženách v Maroku. Díky ní teď máme možnost i tady v Evropě nahlédnout do života žen žijících v muslimských zemích. Navíc si v ní opět počtou i děti školou povinné.

Více o knize si přečtěte ZDE.

 

 

Miss AmeriKa

Tahle kniha potěší všechny milovníky krásných, designových knih a také ty, kteří by se rádi vypravili do New Yorku, ale zatím nenašli příležitost. Knihu má na svědomí česká umělkyně a performerka Miřinka Čechová ve spolupráci s fotografem Vojtěchem Brtnickým a malajským kreslířem Chin Chewem. Experimentální dílo je fiktivním vyprávěním ilegální newyorské imigrantky Mckenzie Tomski, která s notnou dávkou humoru a sarkasmu glosuje svá setkání s tímto americkým velkoměstem. Lajkuje, hejtuje, šmíruje, imituje… Zkrátka díky autorce a jejímu vyprávění poznáte New York tak, jak ho ještě rozhodně neznáte.

Více si o kníže můžete přečíst ZDE.

 

 

Miloš Forman v kostce

Kdo rád čte biografie a chtěl by se o tomto světově proslulém režisérovi a československém rodákovi dozvědět víc, pak mu kniha jistě bude po chuti. V publikaci najdete jak přehled Formanových filmů, tak i přehled dokumentů a publikací, které se slavného režiséra týkají. Další velkou část knihy zabírají i formanovské studie, texty a korespondence, které pocházejí z jeho soukromého archivu. Nechybí ani bohatý obrazový doprovod.

Více si o knize přečtěte ZDE.

 

 

Černobyl

Jo, tak tohle není úplně pohodové čtení na léto, ale proč ne? Pokud vás nadchl seriál Černobyl a chcete se o téhle katastrofě, která byla nepřímou (či snad přímou?) příčinou pádu Sovětského svazu, dozvědět víc, rozhodně sáhněte právě po této knize. Čte se jedním dechem. Není to román ani novela, jsou to fakta, holá skutečnost, ovšem natolik šokující, že se rychle začtete a dokud nedočtete do poslední řádky, nepřestanete. Navíc se dozvíte i to, co v seriálu nebylo, i to, co tam bylo, ale neodpovídalo skutečnosti.

Více si o knize přečtěte ZDE.

 

Tajemné kotě aneb 95 fejetonů, které se autorovi okotily

Dvacet knih. Tolik už jich Rudolf Křesťan napsal. A musím říct, že všechny jsem si nesmírně užila. Nikdy jsem se nenasmála tolik jako u jeho fejetonů. Vždyť je to náš nejlepší fejetonista, kterého v současnosti máme. Právem. Nikdo jiný totiž neumí hledět na obyčejné věci s takovou mírou originality. Kolem nás se den co den děje spoustu zajímavých věcí, které nám připadají všední, ale přitom mohou být tak zábavné. Četla jsem už téměř všechny jeho knihy a kdybych měla vybrat tu nejlepší, musela bych přemýšlet celé hodiny, ne-li dokonce dny. Přečtěte si aspoň jeho zatím poslední knížku Tajemné kotě. Nasmějete se a zaručuju vám, že jestli vás něco trápí, nad Křesťanovými texty přijdete na jiné myšlenky.

Více se o knize dozvíte ZDE.

 

Foto: archiv nakladatelů, Úvodní foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM