DivadloFestivaly

Letní Letná třikrát jinak

Na festival Letní Letná, který skončil včera, v neděli 3. září, se vydávám každý rok už asi deset let. A má to hned několik důvodů. Festival nového cirkusu má nezaměnitelnou atmosféru a hlavně nabízí představení, která jinde neuvidíte, a to od souborů, které ve svém oboru patří k těm vůbec nejlepším.


20 let nového cirkusu

Letos jsem zhlédla hned první, úvodní představení Pocta novému cirkusu, které bylo připraveno k 20. výročí festivalu. Představení bylo unikátní nejenom místem konání, kterým se stala nová vodní nádrž v Letenských sadech, ale i skladbou souborů, jež se na představení podílely. Své umění spojily švédský soubor Aquanauts, Cirkus Cirkör s českými akvabelami a akrobaty a také akrobaté z Cirk La Putyka, Losers Cirque Company a AirGym Art Company. Půlhodinová show konaná po setmění byla vážně nezapomenutelná a to včetně hudby.


Bratři, kteří popírají zákony přírody

Navštívila jsem také představení Bitbybit bratrů Simona a Vincenta Bruyninckxových z francouzsko-belgického souboru Collectif Malunés. Bratři vytvořili působivou audiovizuální show, v níž experimentují s vlastními schopnostmi i cirkusovou technikou. Akrobatické kousky předvádějí zavěšení na zubech a spojení lanem. Jeden akrobatický kousek je nebezpečnější než druhý.


Komorní, romantické a se slepicemi

Představení A Ciel Ouvert souboru Cirque Aïtal je také výjimečné. Victor Cathala je obr, který měří metr devadesát, Kati Pikkarainen je zase droboučká žena měřící metr padesát, společně však tvoří harmonický pár, který své představení vytvořil Pod otevřeným nebem, jak zní překlad A Ciel Ouvert. Inscenace je to vskutku humorná pro děti i dospělé. Tvůrci si neváhají dělat legraci sami ze sebe, ze své nedokonalosti i jogínek. Je to velmi komorní představení, o to ale intimnější a působivější. Originálně vytvořenou scénografii laděnou do francouzského venkovského prostředí tvůrci vykreslili nejenom pomocí ohniště, kurníku a holubníku včetně živých slepic, holubů a hus, ale i starých karavanů, které zároveň využili jako sezení pro diváky.


Říká se, že divadlo není pro každého, ale nový cirkus rozhodně je. Je pro malé i velké, pro milovníky klasického divadla i toho akrobatického a je i pro ty, kteří v divadle nikdy předtím nebyli.


Foto: Aquanauts, František Ortman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM