DivadloPozvánky

Obscura: Jsi jako všichni ostatní

Není to tak úplně divadelní představení jako spíš soubor experimentů, které mají za cíl ověřit různé hypotézy. Je pravda, že člověk jedná lépe či snad správně, když je sám, ale jakmile se ocitne v obklopení dalších lidí, jeho jednání – jakékoliv – se stává naprosto absurdním? Ano, možná ne vždy, ale obecně to pravda je.


Lidé nás otupují a dělají nás apatickými

Rozsypou-li se nějaké ženě ve výtahu mince a vy s ní budete ve výtahu sami, pomůžete jí peníze posbírat. Ocitnete-li se ovšem ve výtahu se třemi nebo čtyřmi dalšími lidmi, vaše snaha pomoci bude nulová. Ať pomůže někdo jiný, říkáte si. Takových experimentů je celá řada, ale všechny dopadnou vždycky stejně.

Obscura je vzácný mořský plž rodu Aplysia. Je to také speciální komora, do které byli v devatenáctém století zavíráni epileptičtí pacienti. A je to rovněž lidový výraz pro peklo.


Vraždit a znásilňovat

Mezi zobrazovanými experimenty se najdou i některé dobře známé, například jeden velmi kontroverzní, který trval dlouhých šest hodin. Srbská umělkyně Marina Abramović před sebe v Neapoli ve Studiu Morra roku 1974 rozložila sedmdesát dva různých předmětů – květiny, psací potřeby, prezervativy, nabitou zbraň a tak dále. Lidem dala možnost použít její tělo jako čistě umělecký nástroj. Mohli si s ním dělat, co jen chtěli. Co z tohoto pokusu vyplynulo? Že v mnohých z nás je zakotvena touha ublížit.


Pozoruhodný je také experiment, při němž novináři z deníku The Washington Post nechali jednoho z nejlepších hudebníků světa Joshuu Bella hrát na housle v newyorském metru, aby zjistili, jestli jeho tvorbu dokážou lidé ocenit i v nezvyklém prostředí. Samozřejmě to ocenit nedokázali. Nikdo v Bellovi proslulého muzikanta nehledal a jen stěží si někdo uvědomil, jak drahé jsou housle, na které hraje.


Šokovat, rozesmát, zaujmout

Přijďte se pobavit a něco zajímavého se o sobě dozvědět. Obscura je hra, v níž se pořád něco děje. Nenechá vás ani na chvíli vydechnout. Snaží se šokovat, rozesmát i zaujmout. Hru má na svědomí umělecké trio – dramaturgyně a umělecká šéfka divadla Dora Viceníková, scénograf a kostýmní výtvarník Marek Cpina a režisér Jan Mikulášek.

V hlavních rolích uvidíte Miloslava Königa, Anežku Kubátovou, Petru Bučkovou či Jakuba Žáčka.

Představení Obscura mělo premiéru 12. a 13. března 2022 v Divadle Na zábradlí.


Foto: 2media

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM