DivadloPozvánky

Tramvaj do stanice Touha v baletním podání

Možná znáte Tramvaj do stanice Touha jako film s Vivien Leigh a Marlonem Brandem v hlavních rolích. Jeho režisér Elia Kazan se nechal inspirovat divadelní hrou Tennesseeho Williamse z roku 1947. Je to příběh o velké lásce, šílenství i lidské omezenosti a nekonečné fantazii.


Tramvaj do stanice Touha pod vedením choreografa Johna Neumeiera je zážitek. Ale ne vždy pohladí po duši. Je plný násilí, emocionálně nestabilní a občas vás z rozjímání vytrhnou velmi hlasité výstřely. Také to není žádný romantický příběh z červené knihovny. Odehrává se na jihu Spojených států amerických a sleduje zejména tři osudy – Blanche, hlavní hrdinky, ženy, která ráda vyhledává mužskou společnost, její sestry Stelly a manžela Stanleyho, který Blanche nemůže za žádnou cenu vystát.


Mezi první a druhou částí je diametrální rozdíl

Je to příběh silných vzpomínek. Tam, kde začíná, také končí. Začíná šílenstvím a končí šílenstvím. John Neumeier se nechal tímto příběhem inspirovat už v roce 1983, v roce 2022 se jeho jméno poprvé objevilo v repertoáru Baletu Národního divadla. Samotné představení má necelé dvě hodiny, přičemž první část představení je tanečně velmi pomalá, názorně vysvětlující, až lehce ospalá, a to i přes dramatickou a gradující hudbu. Zato druhá půlka má spád. Všechno je rychlejší, pohyblivější a svižnější.

Hra Johna Neumeiera Tramvaj do stanice Touha s hudbou ruského skladatele Sergeje Prokofjeva a Alfreda Schnittkeho patří mezi ta baletní představení, která byste rozhodně měli vidět, i když balet jinak nevyhledáváte.


KDE: Stavovské divadlo
KDY: premiéra 15. 12. 2022
Více informací o představení se dočtete na oficiálních stránkách Národního divadla.


Foto: Pavel Hejný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM